www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۷:۲۷ 1393/11/16

24 توصیه فنی در جودو

استاد رضا مدنی 24 توصیه فنی برای این رشته ورزشی داشته است که در زیر می خوانید.   1- ایستادن ها و گرفتن ها از جنبه های فوق العاده مهم جودو هستند، جودوکاران بایستی این مهارت ها را به خوبی فرا بگیرند، بدون استفاده صحیح از ایستادن ها و گرفتن ها امکان ندارد بتوان جودو […]

_1403324997IMGاستاد رضا مدنی 24 توصیه فنی برای این رشته ورزشی داشته است که در زیر می خوانید.

 

1- ایستادن ها و گرفتن ها از جنبه های فوق العاده مهم جودو هستند، جودوکاران بایستی این مهارت ها را به خوبی فرا بگیرند، بدون استفاده صحیح از ایستادن ها و گرفتن ها امکان ندارد بتوان جودو را به خوبی انجام داد .

2- جودوکاری که از افتادن وحشت دارد در هنگام حمله نیز دو دل و نامطمئن است.

3- یک جودوکار خوب از جی گوتائی فقط برای بلوکه کردن یا افزایش نیرو برای پرتاب استفاده می کند.

4- یک جودوکار خوب هرگز به طور دائم در وضعیت جی گوتائی قرار نمی گیرد.

5- در هنگام مبارزه از قوز کردن خودداری کنید، این حرکت مساوی است با کم شدن قدرت تحرک و آسیب پذیری در مقابل پرتابهای حریف

6- پشت خود را راست نگاه دارید ، سرتان را هم راست نگاه داشته و پاهایتان فقط به اندازه عرض شانه باز باشد.

7- هرگز پاها را به هم نزدیک نکنید و به حالت ضربدر راه نروید.

8- در حالی که حریف را در کنترل خود دارید ، حالت ریلکس باشید.

9- کازو زوکو ، یکی از شاگردان    برجسته کانو می گوید : جودوکار بایستی دستی از حریف را که در جهت پرتاب است بگیرد و سپس اقدام به اجرای تکنیک کند.

10-  بعضی از مربیان معتقدند که در کومی کاتا دست (تسوری ته) شما باید به اندازه ارتفاع شانه بدنتان باشد. ( بازو تقریبا عمود بر ترقوه)

11- بسیاری از جودوکاران، قدبلند در مسابقه با حریف قد کوتاه از پشت یقه استفاده می کنند، این روش مناسبی است ، مشروط براینکه آرنج را بالا نبرده و ساعد را به روی سینه حریف بلغزانیم.

12-  تعدادی از جودوکاران، یقه حریف را از محل گردن می گیرند تا به گردن حریف فشار وارد کنند، البته روش خوبی برای کنترل حریف است.

13- بعضی از بالای شانه یا زیر بغلدست خود را به پشت حریف می برند، در این حالت اگر حریف در ساکی کومی ها مهارت داشته باشد خطرناک است.

14- اجرای صحیح و کلاسیک تکنیکها را بدانید و اگر اجرای آن برای شما سخت است آن را با توانایی خود منطقی سازید، چرا که کاشی وازاکی ، مربی نامدار ژاپنی ها ، روش های مختلفی از گرفتن کمربندها ابداع کرده و بسیاری از تکنیکهای کلاسیک را به صورت اومی توری تغییر داد و در مسابقات جهانی قهرمان شد.

15-  روش استفاده از دستها و انگشتان در کومی کاتا ، روش گرفتن در جودو مانند گرفتن کاتانا است، به صورتی که انگشت کوچک و انگشت حلقه محکم، انگشت نشانه ، شصت کمی شل تر باشد.

16-  وقتی تکنیکی موثر واقع نمی شود به اصل (اصول پایه) مراجعه کنید ببینید در کدام قسمت اشتباه کرده اید .

17-  هنگامی که تکنیکی شکسته می شود (کوزوی) سمی در حفظ آن (اوسای وازا) و یا اجرای مجدد آن در ناگه وازا (به صورت اخص در تاچی وازا) نداشته باشید، بلکه با استفاده از فنون ترکیبی از فن قبلی خارج شوید و به مسابقه ادامه دهید.

18- بعد از اینکه تمامی تائی سابکی های کلاسیک را خوب فراگرفتید در تائی ساباکی ها غیرمتعارف ، با توجه به توانایی های خود نوآوری و خلاقیت داشته باشید، متخصصین جودو ، پیروزی سرگی کوزورونف روسی ، قهرمان المپیک بارسلون را بر قهرمان محبوب ژاپنی ها ، نااویا اوکادا ، در فینال این مسابقات نتیجه هوش و مهارت های غیرمتعارف او می دانند.

19-  اگر می خواهید به جمع نخبگان جودو بپیوندید ، حداقل به هزار ساعت تمرین در سال نیاز دارید که یک سوم از این رقم بایستی انجام انواع اوچی کومی ها باشد . اگر غیر از این است، انتظار بیهوده ای از بدن خود دارید.

20-  تمرین با یک حریف مجازی (اوچی کمی) این فرصت را به جودوکار می دهد تا نیروی انفجاری قدرت مطلق در زمان حرکت را در کلیه مراحلش بهبود بخشد.

21-  قدرت استقامتی یا استقامت در قدرت یک جودوکار براساس ظرفیت او برای اجرای چندین تکرار در حین مسابقه تعریف می شود.

22-  قدرت استقامتی جودوکاران را می توان با استفاده از دویدن های 2 در 800 و 1500 متر و 300 متر ارزشیابی کرد.

23-  جودوکاران استقامتی و نخبه به رغم قدرت جسمانی نه چندان زیاد خود و در صورت تقویت سیستم هوازی و رسانیدن حداکثر اکسیژن مصرفی ( ماکسیمم vo2به حدود 60 میلی لیتر کیلوگرم در دقیقه

24-  سعی کنید برای داور تسلط روحی و روانی داشته باشید ، احساس مساعد و مناسب داور می تواند در طول مسابقه برای شما مفید واقع شود.

منبع : سایت رسمی فدراسیون جودو

نظرها:

شما هم در گفتگو شرکت کنید:

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

قهرمان بوکس جهان مسی را تهدید کرد + فیلم
قهرمان بوکس جهان مسی را تهدید کرد + فیلم
ابهام درباره اینکه آیا لیونل مسی در خوشحالی آرژانتینی‌ها بعد از برد مکزیک در رختکن به لباس تیم حریف توهین کرده بحثی را در میان هواداران دو تیم راه انداخته و حتی کانلو آلوارز قهرمان بوکس مشهور در مکزیک مسی را تهدید کرده است.