www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۷:۲۷ 1393/11/16

24 توصیه فنی در جودو

استاد رضا مدنی 24 توصیه فنی برای این رشته ورزشی داشته است که در زیر می خوانید.   1- ایستادن ها و گرفتن ها از جنبه های فوق العاده مهم جودو هستند، جودوکاران بایستی این مهارت ها را به خوبی فرا بگیرند، بدون استفاده صحیح از ایستادن ها و گرفتن ها امکان ندارد بتوان جودو […]

_1403324997IMGاستاد رضا مدنی 24 توصیه فنی برای این رشته ورزشی داشته است که در زیر می خوانید.

 

1- ایستادن ها و گرفتن ها از جنبه های فوق العاده مهم جودو هستند، جودوکاران بایستی این مهارت ها را به خوبی فرا بگیرند، بدون استفاده صحیح از ایستادن ها و گرفتن ها امکان ندارد بتوان جودو را به خوبی انجام داد .

2- جودوکاری که از افتادن وحشت دارد در هنگام حمله نیز دو دل و نامطمئن است.

3- یک جودوکار خوب از جی گوتائی فقط برای بلوکه کردن یا افزایش نیرو برای پرتاب استفاده می کند.

4- یک جودوکار خوب هرگز به طور دائم در وضعیت جی گوتائی قرار نمی گیرد.

5- در هنگام مبارزه از قوز کردن خودداری کنید، این حرکت مساوی است با کم شدن قدرت تحرک و آسیب پذیری در مقابل پرتابهای حریف

6- پشت خود را راست نگاه دارید ، سرتان را هم راست نگاه داشته و پاهایتان فقط به اندازه عرض شانه باز باشد.

7- هرگز پاها را به هم نزدیک نکنید و به حالت ضربدر راه نروید.

8- در حالی که حریف را در کنترل خود دارید ، حالت ریلکس باشید.

9- کازو زوکو ، یکی از شاگردان    برجسته کانو می گوید : جودوکار بایستی دستی از حریف را که در جهت پرتاب است بگیرد و سپس اقدام به اجرای تکنیک کند.

10-  بعضی از مربیان معتقدند که در کومی کاتا دست (تسوری ته) شما باید به اندازه ارتفاع شانه بدنتان باشد. ( بازو تقریبا عمود بر ترقوه)

11- بسیاری از جودوکاران، قدبلند در مسابقه با حریف قد کوتاه از پشت یقه استفاده می کنند، این روش مناسبی است ، مشروط براینکه آرنج را بالا نبرده و ساعد را به روی سینه حریف بلغزانیم.

12-  تعدادی از جودوکاران، یقه حریف را از محل گردن می گیرند تا به گردن حریف فشار وارد کنند، البته روش خوبی برای کنترل حریف است.

13- بعضی از بالای شانه یا زیر بغلدست خود را به پشت حریف می برند، در این حالت اگر حریف در ساکی کومی ها مهارت داشته باشد خطرناک است.

14- اجرای صحیح و کلاسیک تکنیکها را بدانید و اگر اجرای آن برای شما سخت است آن را با توانایی خود منطقی سازید، چرا که کاشی وازاکی ، مربی نامدار ژاپنی ها ، روش های مختلفی از گرفتن کمربندها ابداع کرده و بسیاری از تکنیکهای کلاسیک را به صورت اومی توری تغییر داد و در مسابقات جهانی قهرمان شد.

15-  روش استفاده از دستها و انگشتان در کومی کاتا ، روش گرفتن در جودو مانند گرفتن کاتانا است، به صورتی که انگشت کوچک و انگشت حلقه محکم، انگشت نشانه ، شصت کمی شل تر باشد.

16-  وقتی تکنیکی موثر واقع نمی شود به اصل (اصول پایه) مراجعه کنید ببینید در کدام قسمت اشتباه کرده اید .

17-  هنگامی که تکنیکی شکسته می شود (کوزوی) سمی در حفظ آن (اوسای وازا) و یا اجرای مجدد آن در ناگه وازا (به صورت اخص در تاچی وازا) نداشته باشید، بلکه با استفاده از فنون ترکیبی از فن قبلی خارج شوید و به مسابقه ادامه دهید.

18- بعد از اینکه تمامی تائی سابکی های کلاسیک را خوب فراگرفتید در تائی ساباکی ها غیرمتعارف ، با توجه به توانایی های خود نوآوری و خلاقیت داشته باشید، متخصصین جودو ، پیروزی سرگی کوزورونف روسی ، قهرمان المپیک بارسلون را بر قهرمان محبوب ژاپنی ها ، نااویا اوکادا ، در فینال این مسابقات نتیجه هوش و مهارت های غیرمتعارف او می دانند.

19-  اگر می خواهید به جمع نخبگان جودو بپیوندید ، حداقل به هزار ساعت تمرین در سال نیاز دارید که یک سوم از این رقم بایستی انجام انواع اوچی کومی ها باشد . اگر غیر از این است، انتظار بیهوده ای از بدن خود دارید.

20-  تمرین با یک حریف مجازی (اوچی کمی) این فرصت را به جودوکار می دهد تا نیروی انفجاری قدرت مطلق در زمان حرکت را در کلیه مراحلش بهبود بخشد.

21-  قدرت استقامتی یا استقامت در قدرت یک جودوکار براساس ظرفیت او برای اجرای چندین تکرار در حین مسابقه تعریف می شود.

22-  قدرت استقامتی جودوکاران را می توان با استفاده از دویدن های 2 در 800 و 1500 متر و 300 متر ارزشیابی کرد.

23-  جودوکاران استقامتی و نخبه به رغم قدرت جسمانی نه چندان زیاد خود و در صورت تقویت سیستم هوازی و رسانیدن حداکثر اکسیژن مصرفی ( ماکسیمم vo2به حدود 60 میلی لیتر کیلوگرم در دقیقه

24-  سعی کنید برای داور تسلط روحی و روانی داشته باشید ، احساس مساعد و مناسب داور می تواند در طول مسابقه برای شما مفید واقع شود.

منبع : سایت رسمی فدراسیون جودو

نظرها:

شما هم در گفتگو شرکت کنید:

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

علائم سکته مغزی + فیلم
علائم سکته مغزی + فیلم
• مورمور شدن ناگهانی • از دست دادن آنی و موقت تمرکز و هوشیاری • بروز آنی و گذرای سرگیجه • سردرد ناگهانی شدید • احساس طعم عجیب و غیرعادی در دهان • عصبانیت بی دلیل و یا واکنش نشان دادن عجیب به بروز مواردی کوچک • احساس بوی عجیب و غیرعادی در مشام • تغییر در بینایی، بروز دوبینی یا تاری دید