www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۶:۳۴ 1394/02/15

هشدار اینترپل و وادا به مردم 190 کشور؛ این ماده کشنده است، مصرف نکنید

شیوع ماده ای کشنده به نام دی نیتروفنول 2و4 (DNP) به عنوان مکمل یا داروی رژیم غذایی و بدنسازی در برخی از کشورها، باعث شد تا اینترپل که در زمینه مبارزه با دوپینگ با آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ(وادا) همکاری دارد، هشداری جهانی در رابطه با مصرف این ماده صادر کند. به گزارش “رزم نیوز” و […]

شیوع ماده ای کشنده به نام دی نیتروفنول 2و4 (DNP) به عنوان مکمل یا داروی رژیم غذایی و بدنسازی در برخی از کشورها، باعث شد تا اینترپل که در زمینه مبارزه با دوپینگ با آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ(وادا) همکاری دارد، هشداری جهانی در رابطه با مصرف این ماده صادر کند.

به گزارش “رزم نیوز” و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل فدراسیون پزشکی ورزشی از وادا، DNP ماده ای است که به عنوان یک ماده خام در مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرد و اخیرا گزارش بیماری شدید یک زن در بریتانیا و یک مرد در فرانسه به دلیل مصرف این ماده مخابره شده است. علاوه بر این اینترپل خود نیز گزارشی از یکی از آزمایشگاه های مورد تایید وادا در استرالیا درباره وجود این ماده در این کشور دریافت کرده است به همین دلیل امروز هشداری جهانی در این رابطه صادر کرد. هشداری که به درخواست وزارت بهداشت همگانی و محیط فرانسه صادر و برای 190 کشور دنیا ارسال شد.

وادا درباره این ماده تصریح دارد که گرچه این ماده اغلب به شکل یک پودر زرد رنگ و گاهی به شکل کپسول فروخته می شود ، اما دیده شده که آن را به شکل کرم هم مورد استفاده قرار می دهند. این در شرایطی است که این ماده از نظر ماهیتی به شدت سلامت انسان را تهدید می کند و متاسفانه تولید غیر قانونی آن در شرایط غیر بهداشتی نیز مزید بر علت شده است تا درصد آسیب رسانی اش به انسان بیشتر هم بشود.

وادا درباره این ماده سمی می افزاید: در دهه 1930 این ماده برای افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش سوخت و ساز بدن مورد استفاده بود اما به دلیل اعلام چندین مورد مرگ ناشی از مصرف DNP از چرخه مصرف خارج شد.

دیوید هومن ، دبیرکل آزانس جهانی مبارزه با دوپینگ(وادا) دراین باره گفت: وادا از ورزشکاران می خواهد که به هیچ نحوی و تحت هیچ شرایطی از این ماده مرگ بار استفاده نکنند.این ماده نه تنها از سوی وادا و در لیست جهانی مکمل های اعلام شده وادا تایید نشده و جزء مکمل های مممنوعه است ، بلکه خطرناک بودن این ماده هم کاملا به روشنی اعلام کرده و توسط هر اداره بهداشت نظارتی دولتی برای استفاده درمانی انسان مورد تایید نیست.هیچ ورزشکاری نباید از این مکمل مرگ بار به دلیل خطراتی که در پی دارد و غیر قانونی بودنش استفاده کند.

وی افزود :ما از اینترپل تشکر می کنیم که خطرات این ماده را به شکل هشدار عمومی و جهانی اعلام کرده است. این نمونه ای از ویژگی های همکاری نزدیک و خوب سازمان های مبارزه با دوپینگ و اجرای قانون با هم است تا بتوانند با هم اقدامات اساسی را در پیشگیری از بروز این دست مشکلات انجام دهند.

یادآور می شود، واحد مبارزه با دوپینگ اینتر پل اقدامات جدی تری در خصوص تولید و حمایت از داروهای افزایش دهنده نیرو و ورزشکاران دوپینگی در سطوح بالا و قهرمانی انجام می دهد .

نظرها:

شما هم در گفتگو شرکت کنید:

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

قهرمان بوکس جهان مسی را تهدید کرد + فیلم
قهرمان بوکس جهان مسی را تهدید کرد + فیلم
ابهام درباره اینکه آیا لیونل مسی در خوشحالی آرژانتینی‌ها بعد از برد مکزیک در رختکن به لباس تیم حریف توهین کرده بحثی را در میان هواداران دو تیم راه انداخته و حتی کانلو آلوارز قهرمان بوکس مشهور در مکزیک مسی را تهدید کرده است.
توسط رئیس شورای جهانی بوکس حرفه ای و نماینده ایران؛ مراسم رونمایی رسمی از کمربند طلایی قهرمانی دبلیو بی سی ایران برگزار شد
توسط رئیس شورای جهانی بوکس حرفه ای و نماینده ایران؛ مراسم رونمایی رسمی از کمربند طلایی قهرمانی دبلیو بی سی ایران برگزار شد
مراسم رونمایی از اولین و معتبرترین کمربند قهرمانی بوکس حرفه ای تاریخ بوکس ایران توسط ماروسیو سلیمان رئیس شورای جهانی بوکس حرفه ای و رضا جبارپور، نماینده تام الاختیار WBC در ایران و بنیانگذار بوکس حرفه ای ایران و در جریان برگزاری شصتمین کنگره جهانی دبلیو بی سی در شهر آکاپولکو مکزیک برگزار شد.