www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۰۸:۳۷ 1395/09/29

مشکل تکواندو ایران هم فنی است هم مدیریتی/فدراسیون بسته عمل می‌کند

پیشکسوت و کارشناس تکواندو با بیان اینکه مشکلات این رشته مدیریتی است گفت: در صورت تداوم کار با این شرایط بدون شک آینده سختی در انتظار تکواندو ایران خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری رزم آور ، مجتبی نظم‌ده عضو کمیته آموزش و گسترش فدراسیون جهانی تکواندو در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره دلایل افت تکواندوی ایران در این چند وقت اخیر گفت: مهمترین دلیل به مدیریت کلان در تکواندو برمی‌گردد. بعد از المپیک مشخص بود که باید کادر فنی تغییر کند اما این اتفاق نیفتاد و در نهایت منجر به شکست سنگین ایران در گرندپری و بعد جام‌جهانی شد.

وی با اشاره به اینکه مشکل تکواندوی ایران هم مدیریتی و هم فنی است، تصریح کرد: بعد از آن نتیجه هولناک در بازیهای المپیک ریو مدیریت فدراسیون تصمیم به حفظ کادر فنی گرفت، آنهم کادری که به خاطر آن نتایج ضعیف نیاز به ریکاوری داشت و بازیکنان ایران با کادری به دو مسابقه مهم گرندپری و جام جهانی رفتند، که به هیچ وجه از نظر روحی و فنی آمادگی نداشتند. برای همین دوره دو یا سه تیم از حضور در مسابقات انصراف دادند، بلژیک و ترکیه جایگزین شدند، ما هم می توانستیم انصراف داده و با تیمی بهتر برای دوره بعد آماده شویم.

این کارشناس تکواندو ادامه داد: سرمربی تیم ملی مدعی شدند که ما در پیکارهای جام‌جهانی در گروه مرگ قرار داشتیم، اما ترکیه و کره جنوبی بعد از پیروزی مقابل ایران، در برابر آذربایجان حرفی برای گفتن نداشتند و حتی به امتیاز ۱۰ هم نرسیدند! در واقع باید آذربایجان را تیم اخراجی‌های تکواندو ایران نام گذاشت که به دلیل بی مهری‌ها افتخاراتی که باید برای ایران بدست آید، با پرچم کشوری دیگر کسب می‌شود.

داور قضاوت‌کننده در المپیک سیدنی افزود: سوال من این است چرا وقتی مدیر سازمان تیم‌های ملی و سرمربی تصمیم به ادامه همکاری با تیم را گرفتند، نتوانستند ملی‌پوشان را به مرز آمادگی لازم برای حضور در مسابقات مهم برگزار شده در باکو برسانند. سجاد مردانی در حالی تنها طلای تیم اعزامی کشورمان را کسب کرد که به دلیل مصدومیت روزهای کمی را در اردوی تیم‌ملی حضور داشت! و همین نشان می‌دهد که اردوی تیم ملی برای شرکت در این دو رویداد از نظر فنی و بدنی برای بازیکنان حاصلی نداشته است. از پنج تکواندوکاری که در گرندپری حضور داشتند، همگی در رنکینگ سیستم بودند و از مدال آوران. آن وقت سهم ایران فقط یک مدال بود و این نشان می‌دهد بازیکنان افت فنی داشته‌اند.

نظم ده ادامه داد: اگر جدول بازیکنان جایزه بزرگ را با دقت بررسی کنیم  می بینیم که در وزن ۵۸ کیلوگرم ۱۳ نفر از رنکینگ غیبت داشتند و هادی پور در جدول رنک چهارم را دارد. در ۶۸ کیلوگرم ۱۱ نفر غایب و اسبقی رنک هفتم بود. در ۸۰ کیلوگرم ۵ نفر به باکو نرفته و حجی زواره رنک پنجم و در ۸۰+ کیلوگرم هم ۱۱ نفر غایب و مردانی رنک سوم بود. متاسفانه ما در جام جهانی باکو هم حرفی برای گفتن نداشتیم. روسیه را با یک اختلاف امتیاز بردیم و به کره‌جنوبی و ترکیه با اختلاف بسیار زیاد باختیم که این نشان می‌دهد از نظر فنی حرفی برای گفتن نداشتیم و در واقع تیم ملی شرایط خوبی را به لحاظ فنی و روانی بعد از المپیک سپری نکردند.

مربی تیم تاجیکستان در المپیک لندن، با اشاره به استعفای ذوالقدری و مقانلو، گفت: به متن استعفای رئیس سازمان تیم های ملی توجه کنید، ذوالقدر در متن استعفا توجهی به نتایج ضعیف ندارد و می‌گوید اتاق فکرهای پنهان و افراد خاص سعی در ناکارآمد نشان دادن این کادر دارند! و عزم خودشان را جزم کرده‌اند که دستاوردهای تکواندوی ایران را طوری دیگر نشان بدهند! سوال من از ایشان این است که ناکارامدی و ناکامی بالاتر از اینکه ما در بازیهای المپیک، جام جهانی و گرندپری عملکرد بسیار ضعیفی داشتیم! شما ببینید تیم نوجوانان به مسابقات جهانی می‌رود و روادید کادرفنی و … حاضر نمی‌شود. مگر نه اینکه وظیفه رییس سازمان تیم‌های ملی نظارت بر همین موضوعات است؟ ایشان در استعفای خود از خانواده بزرگ تکواندو گفتند. کدام خانواده ؟ ایشان سالهاست قهرمانان و بزرگان را از این رشته دور کرده‌اند. مگر قرار نبود که نتیجه کمیته بررسی  اتفاقات بازیهای المپیک ریو اعلام شود، پس چرا بدون انکه توضیحی به مردم ایران بدهند، از سمت خود کناره‌گیری کردند!

مجتبی نظم‌ده با انتقاد از تفکرات حاکم در فدراسیون تکواندو اظهار داشت: فدراسیون تکواندوی ایران بسته عمل می‌کند و به ورزشکاران آزادی عمل نمی‌دهد. اگر ما می‌خواهیم از رنکینگ سیستم استفاده کنیم، مثل همه دنیا به بازیکنان اجازه بدهیم بروند و برای خودشان امتیاز کسب کنند اما تکواندوی ایران به چند نفر محدود شده است! ۳ سال تمام توان فنی بازیکن را با حضور در مسابقات مختلف گرفتیم و بعد زمانیکه باید هزینه‌ها به ثمر می‌نشست در میدان المپیک دست خالی ماندیم،چرا؟

وی با اشاره به فقر فنی تکواندوکاران در بازیهای المپیک ریو گفت: ما در المپیک بار فنی نداشتیم و در مقابل، حریفان ما جشنواره تکنیک و تاکتیک برپا کرده بودند. آقای ذوالقدری که از المپیک سیدنی در تیم ملی حضور دارد موظف به نظارت بر عملکر اردوی تیم ملی بود اما همان بلایی که سر یوسف کرمی در لندن آوردند در ریو هم تکرار کردند! هنوز هم فدراسیون دلایل اتفاقات وحشتناک المپیک ریو را عنوان نکرده است. مردم به تکواندو علاقه مندند، تازه از سئولات باخت المپیک رها شده بودیم که دوباره مردم در کوچه بازار از ما می پرسند تکواندو چرا اینجوری شده؟ لااقل به ما بگویند تا ما هم به مردم پاسخ دهیم.

مجتبی نظم‌ده با انتقاد از صحبت‌های بیژن مقانلو تصریح کرد: اقای مقانلو پس از استعفا گفتند، می‌روند تا ببینند بعد از او دیگران چه می‌کنند. من به ایشان احترام می‌گذارم و می‌دانم سه سال شبانه‌روز برای این تیم زحمت کشیدند اما وقتی دوباره بعد از المپیک قبول مسئولیت کردند آیا بازهم باید شکست می‌خوردند!؟ نتیجه‌ای که در باکو حاصل شد، نتیجه‌ای بود که هرشخصی می‌توانست بدست آورد و واقعا چنین صحبت‌های در شان اقای مقانلو نیست. اگر بنا به باخت باشد که هرکسی می‌تواند،

این پیشکسوت تکواندو در پایان گفت: بعد از برکناری مهماندوست آقایان اعلام کردند تکواندو ایران قائم به فرد نیست، این واقعیت تکواندو ایران است، این تکواندو غنی از مربیان سازنده و فنی است که در صورت اصلاح مدیریت، می تواند خیلی زود دوباره عنوان قهرمانی جهان و آسیا را تکرار کند. متاسفانه ایرادات مدیریت کلان فدراسیون باعث شده شرایط خیلی سختی را تجربه کند. 

آخرین اخبار

دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
در پی درگذشت بوکسور جوان ملایری حین برگزاری مسابقات استانی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، مدیرکل بازرسی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون بوکس مامور پیگیری این موضوع شدند.