www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۹:۰۰ 1394/04/23

در تلاشیم جام پایتخت را در تقویم فدراسیون جهانی بگنجانیم / عطایی: با ابتدایی ترین امکانات، عالی ترین نتایج را گرفته ایم/ کاراته هیچ گاه به بن بست نمی رسد

رئیس هیات کاراته استان تهران گفت: یک ورزشکار در هرجایی غیر از تهران اگر موفق به کسب عنوان قهرمانی شود، از سوی مسئولان از جمله استاندار و نمایندگان مجلس مورد تقدیر قرار می گیرد. اما در تهران از این خبرها نیست و به همین دلیل، قهرمانان، مربیان و کلا ورزش پایتخت، مظلوم ترین بخش ورزش […]

رئیس هیات کاراته استان تهران گفت: یک ورزشکار در هرجایی غیر از تهران اگر موفق به کسب عنوان قهرمانی شود، از سوی مسئولان از جمله استاندار و نمایندگان مجلس مورد تقدیر قرار می گیرد. اما در تهران از این خبرها نیست و به همین دلیل، قهرمانان، مربیان و کلا ورزش پایتخت، مظلوم ترین بخش ورزش کشور هستند.

به گزارش پایگاه خبری رزم نیوز، خیلی ها معتقدند اگر ورزش تهران مقتدر باشد، کل ورزش کشور موفق خواهد بود که البته عکس آن نیز صادق است. سال ها قبل، وضعیت کاراته پایتخت به گونه ای بود که اهالی تاتامی تهران حتی جزء 10 تیم برتر ایران نیز قرار نمی گرفتند. این در حالی بود که پیش از این سال ها، کاراته تهران قدرت بزرگ ایران بود و در حقیقت قطب اصلی کاراته مملکت به حساب می آمد. بعد از گذشت این دوران رکود و ناکامی، کاراته پایتخت به یک باره پوست انداخت و از تیم رده های پایین کشور مجددا به عنوان یکی از قدرت های این ورزش در کل مملکت خود را مطرح کرد. این اتفاق در یکی دو سال گذشته و به شکلی تصاعدی ادامه یافت و هیات کاراته استان تهران به عنوان هیات برتر کاراته کشور و همچنین دومین هیات برتر ادارات کل ورزش ایران انتخاب شد. از این رو، فرصت را مغتنم شمردیم و از ” محمد مهدی عطایی ” رئیس تشکیلات کاراته پایتخت دعوت کردیم تا با حضور در دفتر رزم نیوز، در خصوص موفقیت های هیات کاراته تهران و همچنین سایر برنامه های پیش رو، پاسخگوی سوالات مطرح شده باشد که ماحصل این گفتگو چنین شد؛

همه روسای قبلی زحمت کشیدند
تمامی کسانی که در سال های گذشته مسئولیت هیات تهران را برعهده داشتند، زحمت کشیدند. اما یا شرایط برای آنها مهیا نبود و یا این که نتوانستند به دلایلی، جایگاه کاراته تهران را در بین هیات های سراسر کشور ارتقاء دهند.

هیات تهران را از رتبه 22 کشور اول کردیم
کاراته پایتخت در سال 91 در رده 22 هیات های کاراته کشور قرار داشت، اما بعد از حضور ما در سال 92 و با بهره مندی از نیروهای علمی، دانشگاهی و فنی، موفق به کسب رتبه اول شدیم که این عنوان را در سال گذشته نیز تکرار کردیم. ضمن این که در ارزیابی ادارات کل در سال 92 در جایگاه دوم هیات های ورزشی کشور قرار گرفتیم.

فدراسیون از هیات های فعال حمایت می کند
برخی مدعی هستند که هیات استان تهران و شخص بنده از حمایت خاص فدراسیون و رئیس آن ” علیرضا سمندر ” برخورداریم. در حالی که چنین چیزی صحت ندارد. در واقع فدراسیون از هیات های فعال حمایت لازم را به عمل می آورد.

نسبت فامیلی با سمندر ندارم

بنده هیچ نسبت فامیلی با رئیس فدراسیون ندارم. البته ما همشهری هستیم، اما دوستی ما از تهران شروع شد نه از اردبیل.

مسئولیت های مختلفی در کاراته ایران داشته ام
من 12 سال دبیر چند سبک بودم، دبیر اجرایی فدراسیون غرب آسیا و بازرس فدراسیون از زمان ” حبیب الله ناظریان ” را هم برعهده داشتم.

ورزش تهران مظلوم ترین است
برخلاف تصورات موجود، نه تنها هیات کاراته تهران بلکه ورزش تهران مظلوم ترین در کل کشور است. علتش هم این است که چون تهران پایتخت ایران است و بخش عمده ای از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در این شهر متمرکز است، طبعا توجه چندانی به ورزشکاران آن نیز نمی شود. اما در سایر شهرها و حتی روستاها اگر یک ورزشکار قهرمان شود، مسئولان استان از جمله استاندار و نمایندگان مجلس از وی حمایت و پشتیبانی می کنند.

66 اردونشین در تیم های ملی داشته ایم
کاراته تهران در سال گذشته 66 اردونشین در تیم های ملی دختران و پسران در رده های سنی مختلف داشت که 14 نفر از آنها جزء نفرات فیکس تیم های ملی بوده اند.

حدود 50 درصد ملی پوشان تهرانی هستند
در مسابقات جهانی آلمان که نتایج عالی برای کاراته کشورمان حاصل شد، بیش از 50 درصد تیم های مردان و زنان ایران از تهران بودند که اتفاقا بیشترین سهم را هم در افتخارات کسب شده داشتند. در بازی های آسیایی اینچئون هم ورزشکاری مثل: ” حمیده عباسعلی ” موفق به کسب مدال طلای مسابقات شد که نخستین نشان طلای بانوان کشورمان در این رقابت ها به شمار می رود و یا این که 40 درصد تیم ملی جوانان و امید در مسابقات قهرمانی آسیا از کاراته کاهای تیم تهران بودند که در نهایت موفق به کسب 5 مدال از 13 مدال کاروان اعزامی کشورمان شدند.

خیرین ورزش به کمک ما آمدند
وظیفه ما اجرای برنامه ها و مصوبات اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و فدراسیون کاراته است، اما از سال 92 و به دلیل مشکلات مالی که بر کل ورزش حاکم شده، شروع به درآمد زایی کردیم و در این راستا، کمیته اقتصادی را تشکیل دادیم و به خصوص از خیرین ورزش کمک گرفتیم تا برنامه های هیات دچار وقفه نشود.

به دنبال تعیین مستمری یا کمک هزینه برای قهرمانان پایتخت هستیم
به خاطر همان مظلومیتی که گفتم، ما واقعا شرمنده قهرمانان و مربیان خوب کاراته تهران هستیم. از این رو، به دنبال این هستیم تا از طریق بخش خصوصی و حضور چشمگیر خیرین در ورزش، کمک هزینه و یا مستمری را برای قهرمانان و افتخارآفرینان کاراته تهران مقرر کنیم تا انیگزه قهرمانان و مدال آوران کاراته پایتخت از بین نرود. در این راستا جلساتی هم با مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران نیز برگزار کرده ایم و به جمع بندی های خوبی نیز رسیده ایم.

هیات تهران یک ساختمان اداری مناسب می خواهد
اگر اداره کل استان تهران یک ساختمان اداری و در شان کاراته تهران را در اختیار ما قرار دهد، یکی از نیازهای اساسی ما حل خواهد شد. البته اگر این اتفاق بیفتد، کار تجهیز آن را خودمان انجام خواهیم داد. باید این نکته را متذکر شوم که هیات کاراته استان تهران با ابتدایی ترین امکانات عالی ترین نتایج را کسب کرده است.

هیچ سالنی در اختیار ما نیست
هیات کاراته تهرتان با این همه قهرمان و عملکرد مثبت، متاسفانه هیچ سالنی را در اختیار ندارد و تنها آن هم با مساعدت مسئولان فدراسیون، از سالن مرکز آموزش کبگانیان برای اجرای برنامه هایمان استفاده می کنیم. البته مدیر کل ورزش و جوانان استان این قول را داده که امسال یکی از سالن های طبقاتی مجموعه امام علی (ع) را به ما اختصاص دهد.

اولین دوره مسابقات بین المللی جام پایتخت را برگزار کردیم
در سال 93 علاوه بر حضور چشمگیر قهرمانان کاراته تهران در مسابقات جهانی، قاره ای و بازی های آسیایی، در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی نیز گام بلندی برداشتیم و طی آن، اولین دوره رقابت های بین المللی، جام پایتخت، را با حضور 8 تیم خارجی برگزار کردیم.

در تلاش هستیم رقابت های جام پایتخت در تقویم فدراسیون جهانی گنجانده شود
برگزاری موفق نخستین دوره مسابقات بین المللی جام پایتخت ما را بر آن داشت تا دومین دوره این رقابت ها را نیز امسال و با حضور تیم های خارجی و داخلی بیشتری برگزار کنیم. تلاش بعدی ما در مورد این مسابقات جام پایتخت این است که درنظر داریم این رقابت ها را در تقویم فدراسیون جهانی بگنجانیم.

کاراته کاهای تهرانی به مسابقات غرب آسیا اعزام می شوند
مسابقات غرب آسیا اواخر مرداد ماه آینده در امارات برگزار خواهد شد که از کشورمان نیز دو تیم از تهران و قزوین در این رقابت ها حضور پیدا می کنند. هزینه های اعزام این دو تیم نیز برعهده فدراسیون و همچنین برخی اسپانسرها خواهد بود.

جشن پنجاهمثین سالگرد ورود کاراته به ایران را شهریور برگزار می کنیم
اواخر سال 92 درنظر داشتیم جشن پنجاهمین سالگرد ورود ورزش کاراته به ایران را برگزار کنیم که این مراسم به شهریورماه امسال موکول شد. در این جشن از نسل اولی های کاراته ایران به همراه قهرمانان، مربیان و پیشکسوتان کاراته تهران تقدیر به عمل خواهیم آورد.

برخی دوستان به دنبال منافع شخصی هستند
اگر منیت ها در ورزش به خصوص کاراته از میان برود و همه به دنبال این باشیم که برای کشور عزیزمان افتخار کسب کنیم، هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. اما برخی دوستان به دنبال منافع شخصی خود هستند و به همین خاطر، مشکلات و حواشی اخیر در کاراته به وقوع پیوست.

IMG_8478

حاشیه ها در کاراته طبیعی است
جامعه کاراته جامعه بزرگی است که به دلیل برخورداری از پشتوانه های فنی، علمی و دانشگاهی می تواند یک ورزش ملی در کشور لقب بگیرد. در مورد حاشیه های اخیر هم معتقدم این اتفاقات طبیعی است. چون همه دلشان برای کاراته می سوزد.

کاراته ایران متکی به فرد نیست
در مورد عزل و نصب های اخیر در کاراته و به ویژه تیم های ملی باید بگویم کاراته ایران به دلیل این که از جمعیت و البته پتانسیل بالایی برخوردار است، طبیعتا متکی به فرد نیست و به خاطر آدم های بزرگ هیچ گاه به بن بست نخواهد رسید.

تکرار عنوان قهرمانی آسیا دور از دسترس نیست
تیم های ملی جوانان و امید و همچنین بزرگسالان کشورمان سال قبل قهرمان آسیا شدند. امسال هم تکرار این عنوان دور از دسترس نیست. این اتفاق حتی در شرایطی که گاهی اوقات حواشی برای کاراته به وجود می آید نیز رخ می دهد. چرا که ورزشکاران شایسته کاراته ایران نشان داده اند که حتی در شرایط دشوار نیز می توانند شگفتی ساز شوند.

پاسخ اعتماد مدیران را می دهیم
بنده به عنوان خادم کاراته استان تهران از تمامی پیشکسوتان، قهرمانان، مربیان و زحمتکشان این ورزش زیبا و اصیل تقدیر و تشکر می کنم. همچنین باید از اعضای محترم مجمع، مدیران خوب اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و مسئولان عزیز فدراسیون سپاسگزارم که با راهنمایی های دلسوزانه خود ما را در راه تجلی و تعالی کاراته پایتخت یاری می رسانند. من و همکارانم در هیات کاراته استان تهران به پاس قدردانی ازه این اعتمادها و حمایت ها، تمامی تلاش مان را به کار خواهیم بست تا کاراته تهران به جایگاه های رفیع در کاراته کشور و همچنین کل ورزش برسد.

انتهای پیام

آخرین اخبار