www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۷:۳۹ 1394/09/27

بوکس ایران با چند سهمیه روی رینگ المپیک می‌رود؟

بوکس ایران که تقریبا همواره یک پای ثابت کاروان ایران در بازی‌های المپیک بوده،‌ امیدوار است برای بازی‌های المپیک 2016 نیز بتواند حداقل چهار سهمیه کسب کند. به گزارش پایگاه خبری رزم نیوز ، در حالی نخستین سهمیه المپیک ایران برای المپیک ریو توسط احسان روزبهانی در رشته بوکس بدست آمد، این امیدواری وجود دارد […]

بوکس ایران که تقریبا همواره یک پای ثابت کاروان ایران در بازی‌های المپیک بوده،‌ امیدوار است برای بازی‌های المپیک 2016 نیز بتواند حداقل چهار سهمیه کسب کند.

به گزارش پایگاه خبری رزم نیوز ، در حالی نخستین سهمیه المپیک ایران برای المپیک ریو توسط احسان روزبهانی در رشته بوکس بدست آمد، این امیدواری وجود دارد که بوکس ایران بتواند سه و یا چهار سهمیه دیگر برای المپیک 2016 ریو کسب کند.

بوکس ایران تقریبا همواره پای ثابت رشته های ایران در بازی‌های المپیک بوده و این بار نیز رئیس فدراسیون وعده کسب حداقل 4 سهمیه برای بازی‌های المپیک 2016 را داده است. رشته بوکس به جز سه دوره در تمامی دوره‌های دیگری که کاروان ایران در المپیک حاضر بوده، توانسته سهمیه‌های خوبی را برای ورزش ایران بدست بیاورد، هر چند تابحال مدالی نداشته است.

بوکس ایران در نخستین حضور خود با 9 مشتزن راهی بازی‌های المپیک 1948 لندن شد. همچنین بوکس ایران در بازی‌های المپیک 2012 (4 سهمیه)، 2008 (سه سهمیه)، 2004 (یک سهیمه)، 2000 (پنج سهمیه)، 1996 (چهار سهمیه) ، 1992 (شش سهمیه)، 1972 (بدون سهمیه)، 1976 (شش سهمیه)، 1972 (پنج سهمیه)، 1968 (بدون سهمیه)، 1964 (یک سهمیه)، 1960 (چهار سهمیه)، 1965 (بدون سهمیه)، 1952 (شش سهمیه) و 1948 (9 سهمیه) را بدست آورد.

اما راه رسیدن ایران به بازی‌های المپیک 2016 برای بوکس ایران از سه مسیر ممکن است. یکی از این مسیرها که تنها برای بوکسوهای حاضر در رقابت‌های بوکس حرفه‌ای است، حضور در فینال رقابت‌های بوکس حرفه‌ای (PAB) است. بوکسورهای ایرانی حاضر در رقابت‌های حرفه‌ای اگر بتوانند خود را به فینال برسانند جواز حضور در بازی‌های المپیک 2016 را بدست می‌آورند.

در حال حاضر جاسم دلاوری، سجاد محمدپور و امین قاسمی‌پور در این رقابت‌ها حضور دارند و تا اسفندماه امسال نیز مرحله نخست این رقابت‌ها به پایان می‌رسد. شانس بوکسورهای حرفه‌ای ایران برای رسیدن به فینال خوب است و شاید علاوه بر احسان روزبهانی سایر مشتزنان هم المپیکی شوند.

یکی دیگر از راه‌های رسیدن ایران به بازی‌های المپیک 2016 حضور در رقابت‌های انتخابی در کشورهای چین و آذربایجان است.

در رقابت‌های انتخابی المپیک چین، سه نفر نخست هر وزن سهمیه حضور در بازی‌های المپیک 2016 را بدست می‌آورند. البته به دلیل آنکه نفر سوم در رشته بوکس به صورت مشترک مشخص می‌شود،‌ نفر سومی شانس حضور در المپیک را دارد که نتیجه بهتری را کسب کرده باشد.

در این رقابت‌ها به دلیل حضور بوکسورهای آسیایی کار ایران در کسب سهمیه المپیک 2016 بخصوص در سبک وزن دشوار است، با این حال کادر فنی تیم ملی بوکس ایران امیدوار به کسب دو سهمیه در این رقابت‌هاست.

این رقابت‌ها از 23 مارس تا سوم آوریل2016 (4 فروردین تا 15 فروردین‌ 95) در چین برگزار می‌شود.

راه آخر رسیدن به سهمیه المپیک 2016 برای مشتزنان ایران حضور در رقابت‌های کسب سهمیه در آذربایجان است.

این رقابت‌ها از هفتم تا نهم ژوئن (18 تا 20 خرداد) در شهر باکو برگزار خواهد شد. در این رقابت‌ها به جز در وزن 49 کیلوگرم که دو سهمیه و وزن +91 کیلوگرم که یک سهمیه داده می‌شود، ‌در سایر وزن‌ها پنج سهمیه المپیک به مشتزنان برتر داده می‌شود.

البته در رقابت‌های انتخابی المپیک در آذربایجان به گفته کادر فنی تیم ملی، کار راحت‌تری برای کسب سهمیه برای مشتزنان ایران وجود دارد و در آن رقابت‌ها نیز اگر خوش‌شانس باشیم روی دو سهمیه می‌توانیم حساب کنیم.

البته تمامی راه‌های رسیدن مشتزنان ایران به المپیک و کسب سهمیه‌های بیشتر وابسته به برگزاری اردو‌های تدارکاتی مستمر و حضور در چند تورنمنت‌ بین‌المللی است.

نکته قابل توجه در این میان اظهار نظر صریح رئیس فدراسیون بوکس است که گفته بود اگر نتواند 4 سهمیه برای المپیک 2016 بدست بیاورد، از سمت خود کنار می‌رود.

احمد ناطق‌نوری در گفت‌و‌گو با ایسنا گفته بود: هدف اصلی ما کسب 4 یا 5 سهمیه برای المپیک 2016 ریو است و اگر نتوانم به آن دست یابم از بوکس کنار می‌روم. ما دو فرصت طلایی برای کسب سهمیه المپیک 2016 داریم که یکی از آنها رقابت‌های چین و دیگری رقابت‌های آذربایجان است. امیدواریم بتوانیم مانند المپیک 2012 برای کاروان ورزشی ایران چند سهمیه را کسب کنیم و در بازی‌های المپیک 2016 موفق باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

Tel-razmavar1

آخرین اخبار

ترکیب تیم ملی تکواندو بانوان معرفی شد
ترکیب تیم ملی تکواندو بانوان معرفی شد
پس از بازگشت تیم ملی تکواندو بانوان در رقابت های بین المللی صربستان و ارزیابی عمکلرد ملی پوشان در این رویداد تدارکاتی، ترکیب این تیم برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا معرفی شد.