www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۹:۱۶ 1401/05/25

گرفتگی کدام عضله در ورزشکاران بیشتر است؟

بدون گرم کردن بدن، عضلات دچار گرفتگی می‌شوند و امکان آسیب‌دیدگی بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری رزم آور ، کرامپ یا گرفتگی عضلانی شامل انقباض‌های عضلانی ناگهانی و دردناک است که در طول انجام فعالیت بدنی حتی در حین استراحت بروز کرده و بیشتر ران و پشت ساق پا را درگیر می کند. این مشکل اغلب بعد از انجام یک فعالیت بدنی که بدون گرم کردن بدن انجام می‌شود، بروز می‌کند.

عدم مصرف آب و مواد معدنی (کلسیم، منیزیم، پتاسیم و…) در بروز آن نقش مهمی دارد و همچنین تجمع سموم در بدن، گردش خون نامناسب، ‌ افزایش اسید لاکتیک، سموم و اختلال در روند تبادل املاح معدنی باعث خشکی عضلات می شود.

بر اساس این مطلب که از سوی زینب حیدرزاده تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: کرامپ عضلانی در ساق پا شایع‌تر است و برخی از عوامل مانند سرما، گرمای زیاد، فعالیت جسمی شدید، مصرف زیاد کافئین، دخانیات، الکل و داروهای ضد سرطان و همچنین سرما باعث کاهش جریان خون شده و اکسیژن کافی به عضلات نمی‌رسد. در گرمای مرطوب ورزشکاران فعالیت شدید داشته و آب کافی نمی‌نوشند. همچنین مصرف زیاد نوشیدنی‌های کافئین دار، انرژی‌زا و الکل، مانع دفع سموم از بدن می شوند.

برای پیشگیری از بروز این گرفتگی‌ها باید از مواد غذایی حاوی منیزیم، کلسیم، پتاسیم مانند سبزیجات سبز، کاکائوی سیاه، غلات و حبوبات مانند عدس استفاده کرد و به میزان لازم از نوشیدنی‌های سالم برای دفع سموم از بدن بهره برد.

نکته دیگر اینکه مشکل گرفتگی عضلات می‌تواند در اثر نارسایی کلیوی، بارداری، روماتیسم، دیابت، کم خونی و … نیز بروز پیدا کند.

باید توجه داشته باشید که اگر ورزش کردید قبل و بعد از ورزش هر ۲۰ دقیقه مقداری آب بنوشید و بیش از حد ورزش‌های سنگین انجام ندهید و از کفش و لباس ورزشی مناسب استفاده کنید و عضو آسیب دیده را به آرامی ماساژ دهید.

آخرین اخبار

علائم سکته مغزی + فیلم
علائم سکته مغزی + فیلم
• مورمور شدن ناگهانی • از دست دادن آنی و موقت تمرکز و هوشیاری • بروز آنی و گذرای سرگیجه • سردرد ناگهانی شدید • احساس طعم عجیب و غیرعادی در دهان • عصبانیت بی دلیل و یا واکنش نشان دادن عجیب به بروز مواردی کوچک • احساس بوی عجیب و غیرعادی در مشام • تغییر در بینایی، بروز دوبینی یا تاری دید