www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۰۸:۳۳ 1401/08/28

کافئین، نیکوتین، کدئین و ترامادول دوپینگ هستند؟

برخی مواد در سال ۲۰۲۳ میلادی هرچند در فهرست ممنوعه دوپینگ قرار ندارند اما به منظور شناسایی الگوهای احتمالی سوء مصرف آن‌ها زیر ذره‌بین سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ قرار خواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری رزم آور ، از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳، ورزشکاران سراسر جهان باید بر اساس جدیدترین فهرست مواد و داروهای ممنوعه، نسبت به عدم استفاده از این مواد یا روش‌های ممنوعه اقدام کنند و در غیر این صورت، مصداق ورزشکار دوپینگی به شمار می‌روند.

به گزارش ایسنا، فهرست ممنوعه بخشی اجباری از استانداردهای بین المللی برنامه جهانی مبارزه با دوپینگ است و فهرست مواد و روش‌های ممنوعه هر سال توسط گروه کارشناسان وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) در کشورهای مختلف بازنگری شده و روز اول اکتبر هر سال منتشر می‌شود و  این امر از جهت ارائه آموزش مناسب به ورزشکاران، مربیان و نیروهای پشتیبان و شرح تغییرات به ورزش کشورها، مدنظر قرار می‌گیرد.

بنابراین فهرست مواد و روش‌های ممنوعه جدید از ابتدای ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ دی ۱۴۰۱) اجرایی خواهد بود.

فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) در گفت و گو با ایسنا، در این خصوص، بیان کرد:  بر اساس ماده ۴.۵ قوانین بین المللی مبارزه با دوپینگ با مشورت متعهدان و دولت‌ها یک برنامه نظارت در مورد موادی که در فهرست ممنوعه نیستند ولی سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ وادا (WADA) تمایل دارد الگوهای احتمالی سوء مصرف آن‌ها را شناسایی کند، ایجاد شده است.

وی افزود: موادی که در ادامه به آن ها اشاره می شود در برنامه نظارتی ۲۰۲۳ قرار داده شده اند:

– عوامل آنابولیک داخل و خارج از مسابقه شامل  Ecdysterone

– آگونیست های بتا-۲ داخل و خارج از مسابقه Salmeterol و vilanterol  کمتر از حداقل سطح گزارش

– محرک‌ها فقط در مسابقات شامل بوپروپیون، کافئین، نیکوتین، فنیل افرین، فنیل پروپانولامین، پیپرادرول و سینفرین

 – مواد مخدر فقط در مسابقات شامل کدئین، درمورفین (و آنالوگ‌های آن)، هیدروکودون و ترامادول

 

در مورد ترامادول بر اساس تصمیم سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) مصرف ترامادول در حین مسابقات ممنوع است و کمیته اجرایی وادا پس از بررسی های لازم مصرف این ماده مخدر را توسط ورزشکاران در حین مسابقات ممنوع می‌داند اما ممنوعیت مصرف این ماده مخدر از اول سال ۲۰۲۴ اجرا خواهد شد؛ این تاخیر یک ساله برای ورود ماده مخدر ترامادول در لیست ممنوعه دوپینگ، فرصتی برای جامعه ورزش به ویژه ورزشکاران و پزشکان فعال در حوزه ورزش است تا در زمینه آموزش عدم مصرف این ماده مخدر اقدامات لازم را به عمل آورند.

آخرین اخبار

علائم سکته مغزی + فیلم
علائم سکته مغزی + فیلم
• مورمور شدن ناگهانی • از دست دادن آنی و موقت تمرکز و هوشیاری • بروز آنی و گذرای سرگیجه • سردرد ناگهانی شدید • احساس طعم عجیب و غیرعادی در دهان • عصبانیت بی دلیل و یا واکنش نشان دادن عجیب به بروز مواردی کوچک • احساس بوی عجیب و غیرعادی در مشام • تغییر در بینایی، بروز دوبینی یا تاری دید