www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۴:۵۸ 1399/02/21

«کاتا» بچه سرراهی نیست!

کاتای ایران سالهاست زیر سایه کومیته قرار گرفته و آنطور که باید و شاید به آن توجه نمی‌شود.

کاراته یکی از رشته‌های مدال‌آور است که سالهاست با نتایج درخشان باعث شادی دل مردم و نشاط عمومی به ویژه دوستداران این رشته شده، اما نکته اصلی این است که چرا در این رشته پرطرفدار همیشه کومیته حرف اول را می‌زند و کمتر به کاتا پرداخته می‌شود.

به باور بسیاری از پیشکسوتان و بزرگان این رشته، کاراته واقعی همان کاتا است و در این بخش زیبایی‌های این رشته به نمایش گذاشته می‌شود، اما با این وجود توجه خاصی به آن نمی‌شود.

کاتای ایران در سال‌های اخیر ورزشکاران مستعد و کاربلدی مانند فرید حقیقی، مهسا افسانه، فاطمه صادقی و… داشته که هیچگاه به جایگاهی که استحقاقش را داشتند، نرسیده‌اند. اوج در سایه بودن کاتا را زمانی متوجه می‌شویم که کاتای ایران می‌تواند در دو بخش مردان و بانوان در المپیک توکیو نماینده داشته باشد و باز هم شاهد دیدگاه متفاوت به کومیته و کاتا در تمام زمینه‌ها هستیم.

سوال اینجاست که آیا مدال کومیته با کاتا تفاوتی دارد؟ آیا یک قهرمان کاتا جزو سرمایه‌های کاراته مخسوب نمی‌شود؟ آیا سهمیه المپیک احتمالی کاتارو‌های ایرانی باعث افتخار این فدراسیون نخواهد بود؟ اگر تمام این معادلات اشتباه است پس چرا کاتا همیشه مظلوم واقع میشود؟

شاید یکی از دلایل این بی برنامگی و هرج و مرج در کاتا این است که برخی کاتارو‌ها معتقدند اولین مربی آنها باید همیشه و در تمام مسابقات کنارشان باشد و با مربی دیگری کار نمی‌کنند. شاید نبود یک سرمربی که ورزشکاران از او حرف‌شنوی داشته باشند برای این بخش دردسر ساز شده و خیلی از مسائل دیگری که هنوز پاسخ روشنی برای آنها وجود ندارد.

شرایط مشابه این موضوع در ووشو صادق است، اما تفاوت بزرگ این دو رشته زمانی مشخص می‌شود که ووشو به بخش تالو به شدت اهمیت می‌دهد و سال‌ها مربیان چینی هدایت این تیم را بر عهده داشتند. این توجه به تالو باعث شد تا این رشته در کنار ساندا رشد کرده و روز به روز عملکرد بهتری داشته و کاملا هم دیده شود، اما در کاراته جایی برای کاتا نیست.

نکته جالب توجه اینکه در روز‌هایی که کرونا گریبان ورزش را گرفته کاراته ایران با استفاده از طرح کاتای مجازی به شدت سر زبان‌ها افتاد و در واقع کاتا باعث شد تا کاراته در این شرایط خاص هنوز روی پا باشد و استقبال بی نظیر از این رقابت‌ها ثابت می‌کند استعداد کافی در این حوزه وجود دارد.

بد نیست مسئولان فدراسیون کاراته ایران، کشور ژاپن که مهد کاراته دنیاست را سرلوحه کار خود قرار دهند و متوجه شوند که میزبان المپیک تا چه اندازه‌ای روی کاتا سرمایه گذاری کرده است. به جرات می‌توان گفت شانس کسب مدال المپیک در بخش کاتا برای ژاپن اگر از کومیته بیشتر نباشد، کمتر هم نیست.

انتظار می‌رود سید حسن طباطبایی رئیس فدراسیون کاراته که ثابت کرده اعتقاد زیادی به برنامه محوری دارد، برای کاتا هم برنامه مدونی داشته باشد تا کاراته ایران در این بخش هم نتایج قابل قبولی کسب کند.

در ادامه نظر دو تن از کارشناسان کاتای ایران در خصوص موارد مطروحه در ذیل می‌آید:

افسانه: کشور‌های صاحب سبک تفاوتی بین کاتا و کومیته قائل نمی‌شوند

مینا افسانه از مربیان قهرمان ساز کاتا در خصوص بی‌توجهی به کاتا به خبرنگار میزان گفت: ما خانواده کاتا سالهاست که از این موضوع رنج می‌بریم. علامت سوال بزرگی که در ذهن ما وجود دارد این است که چرا کاتا هیچ وقت در اولویت قرار ندارد.

وی افزود: چیزی که در سالیان گذشته شنیدیم این است که کومیته وزن‌ها و نفرات بیشتری دارد و طبعا شانس کسب مدال بیشتر است و شاید دلیل اصلی در سایه ماندن کاتا هم همین آیتم است، اما اگر این موضوع منطقی است چرا کشور‌های صاحب سبک کاراته تا این حد روی کاتا سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

مربی کاتا ادامه داد: کشور‌هایی مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، ژاپن و حتی چند کشور آفریقایی که در گذشته حرفی برای گفتن نداشتند الان برای کاتا برنامه‌ریزی کردند و شرایط بسیار خوبی دارند. این کشور‌ها به این باور رسیده‌اند که کاتا و کومیته عضو جدانشدنی از کاراته هستند و تفاوتی بین این دو بخش قائل نمی‌شوند و به همین سبب موفق هستند.

افسانه با بیان اینکه این مشکل سالهاست گریبان کاتا را گرفته و مربوط به یکی دو سال گذشته نیست، تصریح کرد: زیبایی کاراته به این است که در هر دو بخش کاتا و کومیته موفق باشیم و توازن برقرار باشد. البته این به معنی این نیست که ما زحمات عزیزان حاضر در کومیته را نادیده می‌گیریم، چون این دوستان هم برای کسب مدال بسیار زحمت می‌کشند، اما از این‌ها گذشته نباید کاتا را فراموش کنیم.

این مربی گفت: شاید جوابی که به ما بدهند این باشد که ما نفرات زیادی از کاتا را به مسابقات اعزام کردیم، اما آیا واقعا اعزام به تنهایی باعث نتیجه می‌شود و حلال مشکلات است؟ اگر پشت این اعزام‌ها برنامه خاصی وجود داشته دوست دارم به عنوان عضوی از جامعه بزرگ کاتا آن را بشنوم.

افسانه در پایان خاطرنشان کرد: صحبت من یک بحث کلی است و به فرد خاصی اشاره نمی‌کنم، چون این مشکل برای دیروز و امروز نیست و به نظرم باید از متخصصین امر بخواهیم که دورهم جمع شوند برای حل مشکلات فنی کاتا تدابیری اصولی اتخاذ کنند. به عنوان نکته آخر این را تاکید کنم که وقتی تیم به مسابقات برون مرزی اعزام می‌کنم و برمی‌گردم و مسابقات داخلی را می‌بینم، تفاوت‌هایی را احساس می‌کنم که در قالب یک مصاحبه نمیشود آن را توضیح داد.

اشجعی: کاتا نیاز به تشکیل یک کارگروه تخصصی دارد

مجید اشجعی در گفت‌وگو با میزان درباره اینکه مشکل اصلی کاتای ایران را چه چیزی می‌داند گفت: متاسفانه تعصب در سبک و نگرش اشتباه برخی مربیان و کاتارو‌ها باعث می‌شود همیشه مشکلاتی برای کاتا رقم بخورد. ما باید در این بخش به بلوغ فکری برسیم و وقتی خودمان بتوانیم در قالب یک تیم کار کنیم و روز به روز پیشرفت داشته باشیم، قطعا دید مسئولان، رسانه‌ها و مردم هم به کاتا بهتر خواهد شد.

وی افزود: بدیهی است که در کومیته شانس کسب مدال زیاد است و به این بخش بیشتر توجه می‌شود، اما ما باید در کاتا طوری برنامه‌ریزی کنیم که هر روز نسبت به روز قبل پیشرفت داشته باشیم و این امر میسر نیست مگر با تشکیل یک کارگروه. نیاز به تشکیل یک کارگروه تخصصی که بهترین و موثرترین نفرات در آن حضور داشته باشند به شدت در حس می‌شود. کارگروهی که در آن نگاه ملی به نگاه سبکی ارجحیت داشته باشد، کمک شایانی به کاتای ایران خواهد کرد.

رئیس سابق کمیته آموزش فدراسیون کاراته در واکنش به این سوال که آیا کاتای ایران برای پیشرفت نیاز به مربی خارجی دارد، گفت: به نظر من اگر می‌خواهیم تک محور باشیم می‌توانیم از مربی خارجی استفاده کنیم و شاید هم نتیجه بگیریم، اما معتقدم با تشکیل یک کارگروه متشکل از کارشناسان خبره و در قالب یک کار تیمی می‌شود با مربیان داخلی هم به نتیجه رسید.

اشجعی در مورد اینکه افزایش کمیت کاتارو‌ها باعث ایجاد کیفیت خواهد شد یا خیر، تصریح کرد: معمولا افزایش کمیت منجر به پیشرفت کیفیت می‌شود، اما باید دید که مثلا طرحی مانند کاتای مجازی صرفا برای برگزاری یک مسابقه در ایام قرنطینه بوده یا به صورت حرفه‌ای و تخصصی به این موضوع پرداخته شده است. کاتای ایران این توانایی را دارد که با یک برنامه‌ریزی صحیح و قدم برداشتن در راستای همان اهداف و برنامه‌ها به موفقیت برسد.

 

کاتا سالهاست که در ایران مورد بی مهری قرار می‌گیرد، اما بالاخره باید یک جایی به داد آن رسید تا دیگر به کاتا مانند بچه سرراهی برخورد نشود. امیدواریم با درایت مسئولان فدراسیون و ایجاد چارچوبی اصولی، کاتای ایران به جایگاهی که استحقاقش را دارد دست پیدا کند.

به نقل خبرگزاری میزان – سعید میرزائیان

نظرها:

شما هم در گفتگو شرکت کنید:

مطالب مرتبط

آخرین اخبار

قهرمان بوکس جهان مسی را تهدید کرد + فیلم
قهرمان بوکس جهان مسی را تهدید کرد + فیلم
ابهام درباره اینکه آیا لیونل مسی در خوشحالی آرژانتینی‌ها بعد از برد مکزیک در رختکن به لباس تیم حریف توهین کرده بحثی را در میان هواداران دو تیم راه انداخته و حتی کانلو آلوارز قهرمان بوکس مشهور در مکزیک مسی را تهدید کرده است.
توسط رئیس شورای جهانی بوکس حرفه ای و نماینده ایران؛ مراسم رونمایی رسمی از کمربند طلایی قهرمانی دبلیو بی سی ایران برگزار شد
توسط رئیس شورای جهانی بوکس حرفه ای و نماینده ایران؛ مراسم رونمایی رسمی از کمربند طلایی قهرمانی دبلیو بی سی ایران برگزار شد
مراسم رونمایی از اولین و معتبرترین کمربند قهرمانی بوکس حرفه ای تاریخ بوکس ایران توسط ماروسیو سلیمان رئیس شورای جهانی بوکس حرفه ای و رضا جبارپور، نماینده تام الاختیار WBC در ایران و بنیانگذار بوکس حرفه ای ایران و در جریان برگزاری شصتمین کنگره جهانی دبلیو بی سی در شهر آکاپولکو مکزیک برگزار شد.
روزانه ۱۰ هزار قدم بردارید!
روزانه ۱۰ هزار قدم بردارید!
تعداد ۱۰ هزار قدم در روز هدفی ایده‌آل برای افرادی است که قصد دارند به صورت منظم فعالیت بدنی داشته باشند و از خطرات ناشی از کم‌تحرکی در امان بمانند.