www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۱:۳۵ 1399/05/11

واکنش فدراسیون ووشو به دوپینگ ملی پوشان/ تاثیری در قهرمانی هاندارد

فدراسیون ووشو در واکنش به اخبار دوپینگ ملی پوشان این رشته و انتقادات اخیر با صدور بیانیه اعلام کرد که هیچکدام از این مسائل در قهرمانی های ایران تاثیری ندارد.

به گزارش پایگاه خبری رزم آور ، فدراسیون ووشو که در طول سالهای گذشته همواره یکی از کم حاشیه‌ترین‌های ورزش کشور بوده و با کسب عناوین معتبر جهانی و آسیایی افتخارات پرشماری برای ورزش ایران کسب کرده، چند روزی است که بواسطه انتشار اخبار دوپینگ ملی‌پوشان این رشته درگیر حواشی متعددی شده است.

بر همین اساس روابط عمومی فدراسیون ووشو با انتشار بیانیه‌ای به این اخبار واکنش نشان داد.

در این بیانیه آمده است:

هیچکدام از این محرومیت‌ها و بازپس‌گیری مدال‌ها باعث نمی‌شود که مقام‌های کسب شده کشورمان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تغییر کند.

فدراسیون ووشوی جمهوری اسلامی ایران به جهت شفاف ‎سازی و تنویر افکار عمومی در راستای موضوع دوپینگ دو تن از ورزشکاران این رشته در جام ‎جهانی ساندا ۲۰۱۸ چین، توضیحاتی را به این شرح اعلام می‌دارد:

۱- فدراسیون ووشو احکام محرومیت‎ دو ورزشکار را به محض ابلاغِ فدراسیون جهانی دریافت و اعمال کرده است.

۲- حذف دو مدال یاد شده باعث کاهش رتبه ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ نشده است و جمهوری اسلامی ایران کماکان به صورت مشترک با کشور چین به عنوان قهرمانی این رقابت‌ها دست پیدا کرده است.

۳- احکام محرومیت اعلام شده از حدود یک سال پیش در سایت رسمی فدراسیون جهانی ووشو در دسترس عموم بوده است.

۴- عنوان «قهرمانی تاریخی» مربوط به مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۷ و پس از آن در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ بوده است. سال ۲۰۱۷ مصادف با نخستین قهرمانی جهان کشورمان شد و در این رویداد، نمونه دوپینگ هیچ کدامیک از ورزشکار ایران نیز مثبت اعلام نشده است.

۵- یک نمونه از تست ورزشکاران ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ مثبت اعلام و در مرحله بررسی نهایی جهت صدور رأی است. با وجود اینکه هنوز این مورد به تأیید نهایی کمیته مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی نرسیده است؛ حتی در صورت تأیید، باز هم قهرمانی ایران به خطر نخواهد افتاد و کشورمان با ۷ مدال طلا بالاتر از چین قهرمان جهان خواهد بود.

۶- گفتنی است؛ هیچکدام از این محرومیت‌ها و بازپس‌گیری مدال‌ها باعث نمی‌شود که مقام‌های کسب شده کشورمان در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تغییر کند.

۷- بنا بر قوانین بین‌المللی و WADA و همچنین رویه موجود در فدراسیون جهانی ووشو، اعلام و مدیریت نتایج تست‌های دوپینگ بر عهده فدراسیون ملی نمی‌باشد.

در پایان از عموم فعالان رسانه‌ای انتظار می‌رود با توجه به رسالت و اخلاق حرفه‌ای خود، پیش از انتشار یا بازنشر ادعاهای مطرح شده علیه یکی از موفق ترین فدراسیون‌های ورزشی ایران، صحت آنها را نیز سنجیده و از دامن زدن به حواشی و اطلاعات نادرست پرهیز کنند.

آخرین اخبار