www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۰:۴۷ 1395/03/16

سهم سه نفره ایران از ۳۶۶ جودوکار/ غیبت نیمی از مدال‌آوران لندن

بامشخص شدن سهمیه‌های کامل جودو برای بازیهای المپیک برزیل ۳۶۶ جودوکار از ۱۱۴ کشور به روی تاتامی خواهند رفت که جودو ایران پس از یک دوره غیبت در لندن این بار با سه جودوکار حضور خواهد داشت. به گزارش پایگاه خبری رزم نیوز ، سایت رسمی فدراسیون جهانی از حضور قطعی ۳۶۶ جودوکار در بازیهای المپیک […]

بامشخص شدن سهمیه‌های کامل جودو برای بازیهای المپیک برزیل ۳۶۶ جودوکار از ۱۱۴ کشور به روی تاتامی خواهند رفت که جودو ایران پس از یک دوره غیبت در لندن این بار با سه جودوکار حضور خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری رزم نیوز ، سایت رسمی فدراسیون جهانی از حضور قطعی ۳۶۶ جودوکار در بازیهای المپیک خبر داد. این تعداد جودوکار نماینده ۱۱۴ کشور هستند که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. در واقع هیچ رشته ورزشی در ریو نیست که ورزشکاران این تعداد کشور برای کسب مدال در آن رقابت کنند.

رقابتهای جودو در هفت وزن قانونی برگزار می شود که در مجموع دو بخش مردان و زنان ۵۶ مدال طلا، نقره و برنز توزیع خواهد شد. اما نکته مهم و قابل توجه در بخش غیبت گسترده مدال آوران دوره قبل المپیک است.

در میان ۲۸ جودوکاری که دوره قبل در لندن صاحب مدال شدند تنها ۱۱ جودوکار حضور دارند. در بین مردان طلایی لندن ۲۰۱۲ تنها «تدی رنر» فرانسوی به دیدار رقبای خود می رود و شش جودوکار دیگر در این دوره غیبت دارند.

«رشید سوبیروف» ازبکستانی که در وزن ۶۰- کیلوگرم به نشان برنز دست يافت در وزن ۶۶- کیلوگرم رقابت می کند. «گونزالس» کوبایی دارنده مدال نقره وزن ۹۰- کیلوگرم  و «نادین» مغولستانی با نقره ۱۰۰- کیلوگرم نیز برای رسیدن به جایگاهی بهتر راهی ریو می شوند. ضمن اینکه «ابنوما» از ژاپن، «سیان جیرگال» از مغولستان ، «فورتیرم» کانادا، «ایلیادیس» یونان و «پترس» از آلمان با مدال برنز دوره قبل به ریو می روند.

در میان تمامی جودوکاران حاضر در ریو شاید دو نام بیشتر از سایر ورزشکاران جلب توجه کند. «تدی رنر» فرانسوی و «ایلیادیس» یونانی که برای کسب سومین مدال المپیکی خود تلاش می کند.

«رنر» ۲۷ ساله که ۱۶ مدال طلا از رقابتهای معتبر جهانی و قاره ای در کارنامه خود دارد با سابقه نقره ۲۰۰۸ پکن و طلای ۲۰۱۲ لندن در سومین حضور خود در بازیهای المپیک به دنبال سومین مدال است.

«ایلیادیس» یونانی هم در آغاز ورود به ۳۱ سال زندگی خود برای حضور در چهارمین المپیک و کسب سومین مدال تلاش می کند. وی که در المپیک ۲۰۰۴ آتن به مدال طلا دست پیدا کرد ، در المپیک ۲۰۰۸ از دور مسابقات حذف شد و در ۲۰۱۲ لندن هم برنز گرفت.

اما سه کشور ژاپن، برزیل میزبان و فرانسه تنها کشورهایی هستند که با سهمیه کامل در هر دو بخش مردان و زنان، یعنی با ۱۴ جودوکار در المپیک ۲۰۱۶ حضور خواهند داشت.  آلمان و مغولستان با ۱۳ سهمیه، کره جنوبی با ۱۲ سهیه ، روسیه و هلند نیز با ۱۱ سهمیه بیشتر جودوکاران را در این دوره از بازیها دارند.

کوبا تنها کشوری است که ۹ سهمیه دارد، ۵ کشور مجارستان ، چین ، گرجستان ، کانادا و ازبکستان هر کدام ۸ سهمیه دارند. ا,کراین ، انگلستان و استرالیا هر کدام هفت سهمیه کسب کرده اند ، آذربایجان به همراه پرتغال ۶ سهمیه ،اتریش، مصر ، الجزایر ، قزاقستان ، اسلوونی ، ایتالیا، اسپانیا و بلژیک هر کدام ۵ سهمیه ، رومانی ، ترکیه ، لهستان ، سوئد و تونس هر کدام چهار سهمیه را به خود اختصاص داده اند.

ایران به همراه سوئیس ، چک ، مراکش ، امارات ، اکوادور و کره شمالی هم سه سهمیه حضور در این دوره از بازیها را کسب کرده اند. ۱۵ کشور دو سهمیه دارند و ۵۷ کشور هم با یک جودوکار به ریو می روند.

جودو ایران بعد از یک دوره غیبت از بازیهای المپیک در صورتی که اتفاق خاصی رخ ندهد با علیرضا خجسته ، سعید ملایی و جواد محجوب راهی ریو خواهد شد.

Tel-razmavar1

آخرین اخبار