www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۲:۴۵ 1402/05/04

خوش‌بین: در چند سال گذشته ۱۰۰ میلیون بودجه به جوجیتسو دادند!

سرمربی تیم ملی جوجیتسو تأکید کرد در شرایطی که در چند سال گذشته تنها ۱۰۰ میلیون به جوجیتسو بودجه دادند و به رویدادی اعزام نشدند، قول مدال در بازی‌های آسیایی را نمی‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری رزم آور ، امیر خوش‌بین در گفت‌وگوی ، درباره اختصاص دو سهمیه به جوجیستو در بازی‌های آسیایی هانگژو اظهار داشت: با توجه به شرایطی که داشتیم اختصاص دو سهمیه به ما یک چیز فی‌مابین بود. از سال 2018 هیچ ارگان ورزشی از جمله وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک حتی حال ما را نپرسیده است. هر کاری کردیم و هر اعزامی داشتیم با هزینه انجمن جوجیتسو انجام شد.

وی در مورد جابجایی‌های مداوم انجمن جوجیستو بین فدراسیون‌های مختلف تصریح کرد: مدت‌ها بحث استقلال و برنامه‌ریزی ما مشخص نبود و برای فعالیت مشکل داشتیم. در نهایت فدراسیون جهانی جوجیستو در آخرین جلسه خود تأکید کرد کلیه فدراسیون‌ها باید استقلال داشته باشند. با توجه به حضور این رشته‌ها در گیم‌های مختلف، فدراسیون جهانی تمرکز خود را گذاشته است تا زیرمجموعه‌هایش تبدیل به فدراسیون شوند. در حال حاضر افغانستان و پاکستان فدراسیون دارند، اما جزو معدود کشورهایی هستیم که انجمن داریم و زیر نظر یک فدراسیون دیگر فعالیت می‌کنیم.

سرمربی تیم ملی جوجیتسو در مورد تمرینات و آمادگی دو ورزشکار اعزامی این رشته به بازی‌های آسیایی در فاصله کمتر از 60 روز به آغاز مسابقات گفت: آمادگی زمانی مشخص می‌شود که ورزشکار سنگ محکی داشته باشد و سنگ محک ما مسابقه است. بچه‌ها از لحاظ آمادگی جسمانی شرایط ایده‌آلی دارند، اما هیچ شرایطی نداشتیم که در مسابقه شرکت و با حریفان روبه‌رو شویم و حتی در مسابقات جهانی حضور پیدا نکردیم. البته اکبرپور یکی از ورزشکاران اعزامی ما در آخرین قهرمانی آسیا به مدال برنز رسید.

خوش‌بین در پاسخ به این سؤال که با این شرایط می‌توان توقع مدال از جوجیستو در بازی‌های آسیایی داشت، خاطر نشان کرد: این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. در شرایطی که کمتر از 60 روز به مسابقات مانده و تازه قرار است برای ما بودجه‌ در نظر بگیرند، اصلاً حرفه‌ای و منطقی نیست که بگوییم ما مدال می‌گیریم یا نمی‌گیریم. در چند سال گذشته فقط کمیته ملی المپیک 100 میلیون به ما کمک کرد و دیگر هیچ دریافتی نداشتیم.

وی در پاسخ به این سؤال که هزینه اردوها و حضور در مسابقات قهرمانی آسیا از کجا فراهم شده است، اظهار داشت: هزینه حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا یا در مسابقات دیگری که در این مدت شرکت کردیم را انجمن پرداخته کرده است و یک بخش را هم کمیته‌های استانی ما برای ورزشکاران خود هزینه کردند.

نایب رئیس انجمن جوجیتسو در مورد اینکه از ورزشکاران دریافتی برای حضور در مسابقات دارند، تصریح کرد: در صورتی که ورزشکار به‌صورت رسمی اسپانسر خود را معرفی کند، اجازه می‌دهیم هزینه را اسپانسر پرداخت کند و در غیر این صورت به هیچ عنوان از ورزشکار پولی نمی‌گیریم. ما در این مدت چند میلیارد خودمان هزینه کردیم و هنوز بابت هزینه‌های سفر بدهی به آژانس‌ها داریم.

خوش‌بین در مورد اینکه این سؤال پیش خواهد آمد که وقتی شما بودجه‌ای ندارید با چه انگیزه‌ای از جیب خود هزینه می‌کنید، گفت: این موضوع بحث دلی است و عاشقانه پای این رشته هستیم. خیلی دوست داشتیم در بازی‌های آسیایی یک بانوی ایرانی در مسابقات شرکت کند تا انگیزه‌ای برای سایر بانوان شود. فکر می‌کنم در قبال ورزش‌های تیمی که با این هزینه سنگین اعزام می‌شوند، اختصاص یک سهمیه به بانوان جوجیتسوکار خیلی ناچیز بود. این درخواست ما مورد قبول مسئولان قرار نگرفت و جالب این است که در مجموع بانوان و آقایان مسابقات در هشت وزن برگزار می‌شود و بعضی از کشورها در هر وزن دو نماینده دارند.

وی با تأکید بر اهمیت رشته جوجیتسو و حضور این رشته در رویدادهای مختلف و فرصت برای افتخارآفرینی گفت: این سؤالی است که باید از آقایان مسئولین بپرسیم. در آخرین دوره برگزاری بازی‌های داخل سالن موفق به کسب پنج مدال شدیم. در مسابقات ورلد گیمز و کامبت گیمز مدال گرفتیم و در هر دو رویداد مدال طلا هم داشتیم، اما امسال برای اولین بار از سال 2009 خواهد بود که در بازی‌های ورلد گیمز در عربستان نماینده نخواهیم داشت.

سرمربی تیم ملی جوجیتسو خاطر نشان کرد: این موضوع به خاطر عدم حضور در مسابقات و نداشتن رنکینگ است. خیلی جالب است که مسئولان برای تصمیم‌گیری درباره اعزام جوجیتسو به بازی‌های آسیایی از ما می‌پرسیدند چرا ورزشکاران شما رنکینگ ندارند، موضوعی که خیلی ساده است که وقتی ورزشکار در مسابقه حضور نداشته باشد، طبیعتاً امکان حضور در رنکینگ را هم ندارد.

خوش‌بین در مورد جایگاه‌های بین‌المللی نمایندگان ایران در فدراسیون جهانی و آسیایی گفت: حسن رستمیان مسئول انجمن جوجیتسو در حال حاضر نایب رئیس زون مرکزی آسیاست و من نیز عضو هیئت رئیسه آسیا و عضو کمیته داوران فدراسیون جهانی هستم. تا سال گذشته نیز عضو کمیته فنی فدراسیون جهانی بودم، اما عدم حضور در رویدادها باعث شد تا این جایگاه از ما گرفته و به کشورهای داده شود که فعالیت بیشتری دارد.

آخرین اخبار

دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
در پی درگذشت بوکسور جوان ملایری حین برگزاری مسابقات استانی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، مدیرکل بازرسی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون بوکس مامور پیگیری این موضوع شدند.