www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۷:۴۱ 1393/09/14

تکواندو جایزه بزرگ مکزیک؛ پایان کار تکواندو ایران با 12 مدال

پرونده تکواندو ایران در رقابتهای جایزه بزرگ سال 2014 با 12 مدال طلا، نقره و برنز بسته شد تا ملی پوشان کشورمان امیدوار به کسب هر چهار سهمیه المپیک 2016 ریو باشند. به گزارش خبرنگار “رزم نیوز” ، فدراسیون جهانی تکواندو سال گذشته برنامه جدیدی را برای کسب سهمیه المپیک اعلام کرد. بر اساس این برنامه […]

پرونده تکواندو ایران در رقابتهای جایزه بزرگ سال 2014 با 12 مدال طلا، نقره و برنز بسته شد تا ملی پوشان کشورمان امیدوار به کسب هر چهار سهمیه المپیک 2016 ریو باشند.

به گزارش خبرنگار “رزم نیوز” ، فدراسیون جهانی تکواندو سال گذشته برنامه جدیدی را برای کسب سهمیه المپیک اعلام کرد. بر اساس این برنامه هر تکواندوکار با حضور در مسابقات رسمی که زیر نظر و با تائید wtf انجام می شود امتیاز کسب کرده و در اوایل سال 2016 با جمعبندی امتیازات ،شش تکواندوکار برتر هر وزن به صورت مستقیم جواز حضور در المپیک را کسب می کنند. طبق این برنامه چهار دوره مسابقه جایزه بزرگ در هر سال با امتیازی بیشتر از سایر رقابتها و جوایز دلاری برگزار می شود که تکواندوکاران می توانند امتیاز خود را افزایش دهند.

این برنامه که باعث افزایش سهمیه هر کشور در المپیک شده بود در کنار پرداخت جوایز دلاری انگیزه کشورها و تکواندوکاران را برای حضور در این رقابتها به خصوص جایزه بزرگها به مقدار قابل توجهی افزایش داد تا جائیکه بهترین های دنیا با آمادگی بالا در هر میدان شرکت کرده و این موضوع به بالا رفتن سطح فنی تکواندو برخی کشورها از جمله ازبکستان و روسیه انجامید.

در سال 2014 سه مرحله مسابقات  جایزه بزرگ ميزباني چین، قزاقستان و انگلیس برگزاز شد. تیم ملی  کشورمان که با دو مدال برنز در چین شروع خوبی در این دوره از رقابتها نداشت در ادامه با تمهیدات کادر فنی با تجربه خود رفته رفته شرایط بهترین پیدا کرد و با ورود نفراتی چون آشورزاده و خدابخش به رنکنیگ المپیکی ها با احتساب مدالهای مکزیک در مجموع چهار مرحله چهار طلا ، دو نقره و ششبرنز در کارنامه خود ثبت کرد و در میان قدرتهای برتر دنیا به جایگاهی که استحقاقش را داشت رسید.

مرحله نهایی رقابتهای جایزه بزرگ در چهار وزن المپیکی و با حضور هشت تکواندوکار برتر هر وزن عصر چهارشنبه در مکزیک برگزار شد و تیم ملی ایران که با چهار نماینده در این مسابقات شرکت کرده بود موفق به کسب یک طلا توسط فرزان آشورزاده ، یک نقره توسط مهدی خدابخش و دو برنز توسط بهنام اسبقی و سجاد مردانی شد. نتیجه ای قابل قبول و درخشان که بدون شک گام بلندی در راه کسب هر چهار سهمیه ممکن برای حضور در المپیک 2020 خواهد بود.

تیم ملی ایران در سال 2014 در بخش بانوان هیچ نماینده ای را به مسابقات جایزه بزرگ اعزام نکرد و به نظر می رسد مسئولان فدراسیون برای کسب سهمیه المپیک در این بخش چشن به رقابتهای قاره ای و همان دو سهمیه ممکن خواهند داشت. اما در مکزیک و در بخش مردان 12 مدال بین تکواندوکاران 5 کشور توزیع شد که روسیه خوش درخشید و دو مدال طلا کسب کرد و بالاتر از سایر رقبا قرار گرفت. تیم ملی کشورمان با یک طلا ، یک نقره و دو برنز در مکان دوم ایستاد و کره جنوبی با یک طلا ، یک نقره و یک برنز سوم شد. اسپانیا و ازبکستان هر کدام یک نقره و  آرژانتین هم یک برنز کسب کردند.

در میان تکواندوکاران کشورمان فرزان عاشورزاده و مهدی خدابخش که تابستان سالجاری وارد رنکنیگ المپیکی شدند هر کدام با دو طلا و یک نقره عملکرد بهتری نسبت به سایر رقبا داشتند و مردانی و اسبقی نیز هر کدام سه برنز گرفتند تا نمایندگان کشورمان با کسب جایگاه مناسبی در رنکنیگ المپیک برای کسب سهمیه قطعی چشم به رقابتهای 2015 از جمله چهار دوره مسابقه جایزه بزرگ و رقابتهای قهرمانی جهان داشته باشند.

نتایج کامل اوزان مختلف بخش مردان:

وزن 58- کیلوگرم: 1- فرزان عاشورزاده از ایران 2- تائه مون چا از کره جنوبی 3- تائه هون کیم از کره جنوبی

وزن 68- کیلوگرم:1- الکسی دنیسنکو از روسیه 2- گونزالس بونیلا از اسپانیا 3- بهنام اسبقی از ایران

وزن 80- کیلوگرم:1- البرت گان از روسیه  2- مهدی خدابخشی از ایران 3- سباستین کریسمیچ از آرژانتین

وزن 80+ کیلوگرم: 1- دونگ مین چا از کره جنوبی 2- جسور بایکازوف از ازبکستان 3- سجاد مردانی از ایران

آخرین اخبار

دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
در پی درگذشت بوکسور جوان ملایری حین برگزاری مسابقات استانی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، مدیرکل بازرسی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون بوکس مامور پیگیری این موضوع شدند.