www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۲۰:۳۵ 1394/03/25

10 نکته برای کاهش وزن

گاهی افرادی كه اضافه وزن دارند، ‌با هدف دستیابی به فیزیك بدنی مناسب شروع به انجام تمرینات ورزشی می كنند ولی باید توجه داشت كه یك رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی منظم دو عامل تعیین كننده و مهم در كاهش وزن شما می باشد هر دو به یك اندازه مهم می باشند. بنابراین بهتر […]

گاهی افرادی كه اضافه وزن دارند، ‌با هدف دستیابی به فیزیك بدنی مناسب شروع به انجام تمرینات ورزشی می كنند ولی باید توجه داشت كه یك رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی منظم دو عامل تعیین كننده و مهم در كاهش وزن شما می باشد هر دو به یك اندازه مهم می باشند. بنابراین بهتر است موارد زیر را در كاهش وزن مدنظر قرار دهید:

اول: عجله نكنید. زمان زیادی طول كشیده است كه بدن چربی ها را ذخیره كند و چاقی ایجاد شود. بنابراین نباید انتظار داشت كه در مدت كوتاه و به سرعت بتوان به بدنی عضلانی و فرم گرفته دست پیدا كرد. معمولا اگر برنامه ریزی تغذیه ای و ورزشی و تمرینات شما درست انجام شود، این فرایند چربی سوزی حدود 12 هفته ( بنا به میزان توده چربی) طول خواهد كشید.

دوم: به غذاهایی كه مصرف می كنید توجه نشان دهید و هرگز سعی نكنید به دلیل كمبود وقت از غذاهای پر كالری استفاده كنید. اگر دچار كمبود وقت هستید سعی كنید با زمان بندی مناسب، غذای خود را از روز قبل آماده كنید.

سوم: بدن نیاز انرژی خود را از طریق سوزاندن كربوهیدرات ها به دست می آورد. اگر از كربوهیدرات ها بیش از حد استفاده شود، بدن مقدار اضافی آن را به چربی تبدیل كرده و ذخیره می كند. پس سعی كنید یك رژیم غذایی متعادل داشته باشید و از مصرف مقادیر زیاد كربوهیدرات خصوصا در ساعات پایانی روز پرهیز كنید. تنها ماده غذایی كه می توان از برنامه غذایی حذف كرد شكر، فراورده های شیرین و پرچرب مانند سس مایونز است. استفاده از كربوهیدرات های پیچیده در رژیم كاهش وزن توصیه می شود.

استفاده از یك گریپ فروت به عنوان یك میان وعده غذایی مـنـاسـب، عـلاوه بـر تامین حدود 15 گرم كربوهیدرات حاوی  90میلی گرم ویتامینC‌ می باشد و می تواند به عنوان عاملی موثردر كاهش وزن در رژیم غذایی گنجانده شود.  ‌

چهارم : برنامه تمرینات خود را منظم كنید و سعی كنید هـرگز به صورت پراكنده و در روزهای متفاوت ورزش نكنید. سعی كنید زمان كافی برای استراحت در نظر بگیرید. داشتن آرامش روحی و جسمی از عوامل موفقیت در بدنسازی است.

بنابراین سعی كنید بین زمان های تمرین خود،‌ فواصل منظم و كافی 300 ثانیه استراحت بین هر ست از تمرینات) ایجاد كنید تا بتوانید بدون آسیب دیدگی یا تحلیل عضلات به هدف خود برسید. برخی افراد تصور می كنند افزایش زمان و شدت تمرینات می تواند سرعت چربی سوزی را بالا برده و نتیجه بهتر و كاهش وزن سریع تری ایجاد كند. ولی باید توجه كنید كه عامل اصلی سوزاندن چربی انجام تمرینات هوازی است. توصیه می شود 4 جلسه در هفته و هر نوبت حدود 35 دقیقه را به تـمـریـنـات هـوازی مـانند دوچرخه سواری، شنا،‌دویدن و تردمیل اختصاص دهید.  ‌

پنجم: استفاده از چربی سوزها می تواند كمك كننده باشد. ولی نباید از آن ها توقع معجزه داشته باشید. سعی كنید بر روی تمرینات هوازی و رژیم غذایی خود تكیه كنید تا بهتر و سالم تر نتیجه بگیرید.استفاده از  بعضی چربی سوزها تنها در كنار یك رژیم غذایی درست و استفاده مناسب از آنها می تواند موثر باشد.

ادامه مطلب می توانید در ماهنامه رزم آور خرداد ماه مطالعه نمایید…

آخرین اخبار