www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : 09:30 1398/03/26

پرافتخارترین ورزشکار جوجیتسو برزیلی ایران با کلکسیونی از مدال طلا در رزم آور

علی اکبرپور دانشجوی دکترای تاریخ ایران باستان که به تازگی کتابی را نیز در این زمینه به رشته تحریر در آورده ، در رشته جوجیتسو برزیلی به مهارت قابل توجهی دست یافته و ۱۳ مدال جهانی و بین المللی را در کارنامه خود دارد، او پس از ثبت رکوردهای درخشان، به تازگی با قهرمانی جهان از مسابقات Abudhabi World professional championship jiu-jitsu 2019 بازگشته است.

داستان فعالیت حرفه ای این ورزشکار ارزنده ایران را که فعالیت ورزشی خود را با کشتی آغاز کرد و قصد دارد در MMA ادامه دهد در گفتگو با خبرنگار رزم آور در ذیل بخوانید:

علی اکبرپور در ابتدای فعالیت خود توانست مقام های زیادی را در رشته کشتی و در داخل کشور به نام خود ثبت کند، وی در این خصوص گفت: حدود ۱۵ سال کشتی کار می کردم، نفر سوم رقابت های انتخابی تیم ملی در سال ۸۹ و عضو تیم ملی بزرگسالان ایران در جام تختی بودم، در سال ۹۰ قهرمان مسابقات نیروهای مسلح کشور برای مسابقات جهانی سیزم برزیل شدم، قهرمانی در المپیاد دانشجویان ایران، نایب قهرمانی لیگ کشور و بی شمار مقام های دیگر؛ عناوین مختلفی هستند که در رشته کشتی به دست آوردم.
وی در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی باعث شد، از رشته کشتی به رشته جوجیتسو برزیلی روی بیاورید، اظهار داشت:
برای شرکت در مسابقات گراپلینگ که در آن زمان زیر نظر فدراسیون کشتی برگزار می شد به دنبال باشگاه جوجیتسوی برزیلی می گشتم که از طریق یکی از دوستانم به برادران هنردار معرفی شدم ، آنها پیش از این چندین سال ملی پوش گراپلینگ در مسابقات جهانی بودند و در رشته جوجیتسو برزیلی به صورت حرفه ای فعالیت می کردند، من هم زیر نظر “بردیا هنر دار” به عنوان مربی ، تمرکزم را روی رشته جوجیتسو برزیلی گذاشتم.

اکبرپور درباره اینکه چه تفاوتی بین جوجیتسو ژاپنی و جوجیتسو برزیلی وجود دارد، گفت: در سبک ژاپنی ضربه زدن به حریف آزاد است در حالی که در جوجیتسوی برزیلی خطا محسوب می شود و تاکید اصلی بر فنون گلاویزی و درگیری در خاک است، موضوعی که سبب شده تا روز به روز طرفداران این رشته در سطح دنیا افزایش پیدا کنند و در حال حاضر تمرین و آموزش جوجیتسو برزیلی برای شرکت در مبارزات آزاد و هنرهای ترکیبی MMA به یک اصل بدل شده‌ است.

این در حالی است که اکثر موفقیت های برون مرزی تیم ملی ایران, در رشته جوجیتسو ژاپنی صورت گرفته که با رشد جوجیتسوی برزیلی، دیگر رونق گذشته خود را از دست داده است و به مرور در حال فراموشی از رقابت های بین المللی می باشد.

قهرمان پرافتخار کشورمان به اولین مبارزاتی که در رشته جوجیتسو برزیلی انجام داد، اشاره کرد و اذعان داشت: اولین مسابقه بین المللی که در رشته جوجیتسو برزیلی شرکت کردم، سال ۲۰۱۷ ، جام رمضان ابوظبی بود که در دسته “نوگی” برگزار می شد و به مدال طلا دست یافتم، چهار ماه بعد و در همان سال در رقابت های بین المللی العین توانستم دو مدال طلا کسب کنم .
در سال ۲۰۱۸ و در مسابقات گرند اسلم ابوظبی که بیش از ۵۰ کشور جهان در آن شرکت کرده بودند باز هم صاحب نشان طلا شدم ، دو مدال طلای دیگر هم در پیکارهای بین المللی العین و در دو بخش “گی ” و “نوگی” در همان سال ۲۰۱۸ کسب کرده ام.
اکبرپور ، اولین و تنها ایرانی بود که در رقابت های قهرمانی جهان سال ۲۰۱۹ ، توانست با کسب دو مدال ارزشمند طلا و نقره افتخارآفرینی کند، او درباره این رقابت ها گفت: در مسابقات قهرمانی جهان ، من اولین ایرانی بودم که در مسابقات Masters جهانی و در کمربند بنفش توانستم به اولین مدال طلای تاریخ ایران برسم و در روز دوم مسابقات جهانی Adult (بزرگسالان) هم در حالی که هیچ ورزشکاری از ایران نتوانسته بود تا به حال در هیچ کمربندی به فینال این مسابقات برسد ، فینالیست شدم و در نهایت هم با رای اشتباه داور بازی را واگذار کردم و به مدال نقره رسیدم و رکورد اولین فایتر جهان را به دست آوردم که توانسته در دو رده سنی بزرگسالان و استادان، به فینال مسابقات جهانی راه پیدا کند.

پرافتخارترین ورزشکار جوجیتسو ایران که در تمامی مسابقاتی که شرکت کرده ، پرچم ایران را بالا برده است، رکورد قابل توجهی را نیز در رقابت های اوپن هندوستان سال ۲۰۱۹ به ثبت رساند و توانست به ۴ مدال طلا دست یابد، اکبرپور درباره این مسابقات و چگونگی ثبت این رکورد ، بیان کرد: در رقابت های اوپن هندوستان من در وزن خودم موفق شدم در دو بخش “گی ” و “نوگی” به مدال طلا برسم، بعد از آن، در دسته وزن آزاد هم مبارزه کردم که بار دیگر در هر دو بخش گی و نوگی به مدال ارزشمند طلا رسیدم، این افتخار را در حالی کسب کردم که پیش از این در ایران بی سابقه بود. در وزن آزاد بهترین های اوزان مختلف با یکدیگر روبه رو می شدند که حریف من ۱۲۰ کیلوگرم وزن داشت.
علاوه بر این ها اکبرپور در سال گذشته در رشته گراپلینگ، نفر اول انتخابی تیم ملی ایران برای مسابقات جهانی قزاقستان شد که به دلیل مشکلات مالی و عدم بودجه، تیم ملی به این مسابقات اعزام نشد.

ورزشکار مدال آور ایران در رشته جوجیتسو برزیلی گفت: من ۱۳ مدال طلا در مسابقات جهانی و بین المللی جوجیتسو برزیلی در دو سال گذشته کسب کرده ام و همه این مسابقات را با پرچم ایران و هزینه شخصی شرکت کرده ام که تا به حال هیچ جایی در ایران از من تقدیر نشده است و حتی در کانال های تلگرامی رشته مربوطه و مسئولین ذی ربط، کسی به بنده برای کسب نخستین مدال طلا و نقره جهانی، متاسفانه تبریک نگفته است. گویا به ورزشکاران حرفه ای که در رنکینگ جهانی قرار دارند و فراتر از مسابقات ملی افتخارآفرینی می کنند، نباید بهایی داده شود.

اکبرپور حضور در مسابقات حرفه ای MMA را هم تجربه کرده است . او در این باره اعلام کرد: ۲۵ اسفند ماه ۹۷ اولین مبارزه حرفه ایم را در رشته MMA انجام دادم و موفق شدم رودرروی حریف نام داری از کشور برزیل که دارنده کمربند مشکی جوجیتسو و کمربند مسابقات MMA پرتغال بود و ۴ برد پیاپی کسب کرده بود، به پیروزی برسم ، در حال حاضر هم مشغول مذاکره با یک سازمان معتبر MMA در سنگاپور هستم و برای مسابقه بعدیم در کشور امارات آماده می شوم.

آخرین اخبار

ببر کروات درگذشت!
ببر کروات درگذشت!
برانکو سیکاتیچ قهرمان اولین دوره مسابقات جایزه بزرگ K-1 در سن ۶۵ سالگی درگذشت.