www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۵:۵۹ 1401/06/07

طباطبایی: برخی سبک‌ها دنبال اهداف خاص بودند/ پولادگر: تعدد سبک در کاراته مصیبت است

مجمع عمومی فدراسیون کاراته به ریاست معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری رزم آور ، مجمع عمومی فدراسیون کاراته به ریاست سیدمحمد پولادگر معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان و با حضور سیدحسن طباطبایی رئیس فدراسیون کاراته، کیکاوس سعیدی سرپرست دبیرکلی کمیته ملی المپیک، آرش فرهادیان سرپرست دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی، محسن آشوری سرپرست نایب رئیسی و وحید مومنی دبیر فدراسیون برگزار شد.

 طباطبایی در ابتدای مجمع گفت:سال گذشته سال پر فراز و نشیبی برای کاراته کشور بود و یکی از مهمترین و تاریخی‌ترین سال‌های کاراته با حضور در المپیک توکیو با تمام ویژگی‌های خاص این رویداد رقم خورد. برای اولین بار آرزوی جامعه بزرگ کاراته در حهان برای حضور در المپیک محقق شد و کشور عزیزمان ایران موفق به کسب خوشرنگ‌ترین مدال المپیک شد. مدالی که آرزوی هر کشور است و با زحمات تمام مربیان و ورزشکاران کاراته کشور محقق شد. بارها و بارها قهرمان جهان شدیم و سه بار قهرمان کومیته تیمی جهان شدیم که مرهون تلاش و زحمات مربیان و جامعه کاراته است که سال‌ها با تلاش ریشه این درخت تنومند را زنده نگه داشتند.

وی افزود: در المپیک حمیده عباسعلی نیز به عنوان یکی از بهترین کاراته‌کاهای تاریخ بانوان ایران به خاطر بدشانسی و با آسیب دیدگی از کسب مدال بازماند. این در حالی است که او قهرمان مسابقات را شکسته داده بود. سارا بهمنیار نیز در یکی از سخت‌ترین وزن‌های مسابقات تلاش خود را انجام داد، اما متاسفانه بانوان ما با بدشانسی نتوانستند به مدال برسند و این در حالی بود که مدال المپیک حق بانوان ما بود.

رئیس فدراسیون کاراته خاطرنشان کرد: در آذرماه تیم‌های ملی را در شرایط کرونا و با پروتکل‌های خاص به مسابقات آسیایی قزاقستان اعزام کردیم. معمولا مسابقات رده‌های پایه و بزرگسالان جداگانه برگزار می‌شود، اما به خاطر حباب ایجاد شده این دوره شاهد برگزاری مسابقات همزمان نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان به صورت همزمان بودیم.

طباطبایی با اشاره به اعزام بزرگترین کاروان ورزشی کشور در سال گذشته، گفت: بزرگترین کاروان ورزشی کشور را با ۱۰۷ نفر به مسابقات با هواپیمای چارتر اعزام کردیم. در مجموع تمامی رده‌های سنی نیز الحمدالله با کسب ۱۴ مدال طلا، ۱۰ نقره و ۱۵ برنز به مقام قهرمانی رسیدیم. در سال گذشته هر روز یک رده تیم‌های ملی و گاهی حتی در یک روز چهار رده سنی تیم‌های ملی را اردو داشتیم و در مجموع حدود معادل ۴۰۰ روز با توجه به تورم، مسابقات و شرایط مختلف در اردو بودیم.

وی افزود:  در حال حاضر نیز در پایان آذرماه مسابقات قهرمانی جهان رده‌های پایه و در دی‌ماه نیز مسابقات قهرمانی آسیا را در پیش داریم و اردوها رفته رفته شروع می‌شود تا انشاالله در این مسابقات نیز نتایج مناسبی داشته باشیم. با توجه به شرایط ارزی اعزام‌های سبکی به مشکل خورده بود، اما به لطف خدا چند موردی را انجام دادیم.

طباطبایی با اشاره به برگزاری مسابقات متعدد داخلی کاراته گفت: هفته‌ای نیست که مسابقات مختلف و انتخابی درون اردویی نداشته باشیم. سوپر لیگ و کاراته وان‌ها را برگزار کردیم که این کاراته‌وان در رده‌های پایه در کل کشور برگزار می‌شود و این کار نوجوانان، جوانان و رده‌های سنی را در بر می‌گیرد و به دنبال برگزاری آن در رده بزرگسالان هستیم که به نوعی انتخابی تیم ملی در چند مرحله خواهد بود. با همه مشقت‌های برگزاری کاراته وان‌ها در شهرهای مختلف به دنبال برگزاری این مسابقات در رده بزرگسالان هستیم. در بخش کمیته فنی سال‌های سال است که کاراته از کمیته فنی محروم بود و یکی از کارهای ما استقلال کمیته‌ها و استفاده از خردجمعی و عدم استفاده از تک محوری بود و اعضای کمیته‌های فنی که از اساتید کاراته هستند در تدوین آیین نامه‌ها نقش پررنگی داشتند.

طباطبایی با تاکید بر مظلومیت کاتا تصریح کرد: در کاتا بخشی که همواره در کاراته مظلوم بود، کمیته راهبردی را تشکیل دادیم و ما اساتید کاتا را دعوت و نسبت به توسعه این بخش برنامه‌ریزی خوبی داشتند و خروجی آن در انتخابی المپیک توکیو در پاریس و حضور دو نماینده ما در مرحله فینال و یک قدمی المپیک بود. اثر این توجه به کاتا خود را در کشورهای اسلامی نشان‌داد و برنامه‌های بهتری برای کاتا داریم. اگر شرایط کاتا به سمتی برود و کمیته فنی ارزیابی مدال‌آوری در بازی‌های آسیایی داشته باشد، فدراسیون در بخش کاتا نیز آمادگی اعزام دارد.

وی با اشاره به لغو مجوز  تعدادی از سبک‌ها گفت: روزی که فدراسیون را تحویل گرفتم بیش از ۱۷۰ سبک داشتیم که باعث مشکلاتی در استان‌ها و فدراسیون‌ بود، اما در بخش فرهنگی و فنی کارهایی انجام دادیم و سبک‌های فعال را تشویق کردیم، اما تعدادی از سبک‌های نیز منفعل بودند که معیارهایی قرار دادیم و توانستیم شرایطی را مهیا کنیم و مجوز سی و چند سبک را لغو کردیم. سبک‌هایی که فعالیتی نداشتند و با ایجاد اتاق‌های فکر تنفر و حاشیه‌ساز و جعلی سعی در رقم زدن اتفاقات خاص داشتند که همکاران در بخش کمیته انصباطی و فرهنگی کارهای خوبی را انجام دادند. در صدور دان نیز بیش از ۲۱ هزار دان صادر شده است. باید از همکاران خودم از جمله آقای آشوری، مومنی و امینی و سایر همکاران در فدراسیون‌ها و استان‌ها تشکر می‌کنم.

رئیس فدراسیون کاراته نقش مربیان کشور در موفقیت این رشته را برجسته و عنوان کرد: مربیان بزرگی در کشور داریم و امروز ۳۰ کشور از دانش مربیان ایرانی بهره می‌برند و جز معدود کشورهایی هستیم که مدال المپیک کسب  کردیم و ۳ دوره قهرمان جهان شدیم که مرهون زحمات مربیان و پیشکسوتان کاراته است. وزارت ورزش نیز در یک سال گذشته هر جا به مشکل خوردیم به ما کمک کرد. از شخص حمید سجادی به عنوان وزیری ورزشی تشکر می‌کنم و در این مدت هم آقای علی‌نژاد معاون گذشته و هم حاج آقای پولادگر همواره به ما کمک کردند. در کمیته المپیک نیز شخص آقای صالحی امیری همواره در کنار ما بود و انتخاب آقای خسروی‌وفا را نیز که دیروز اتفاق افتاد تبریک می‌گویم. در کمیته انصافا کیکاوس سعیدی به عنوان دبیرکل همواره کمک حال ما بود

طباطبایی در پایان گفت: آرزو می‌کنم در سال جدید کاراته کشور راه‌های مهم را با دعای خیز عزیزان پیش ببرد و پرچم کشورمان را در مسابقات به اهتزار در بیاورد.

به گزارش ایسنا، در ادامه مجمع سیدمحمد پولادگر گفت: اتفاقی خیلی خوبی برای این رشته در المپیک توکیو افتاد، اما خیلی متاسف هستیم این رشته از المپیک خارج شد و امیدوارم دوباره وارد المپیک شود.

وی با ذکر خاطره‌ای از رشته کاراته عنوان کرد: در المپیک پکن تا روز آخر ما فقط یک مدال برنز کشتی گرفته بود و در روز آخر مسابقات هادی ساعی موفق به کسب مدال طلا شد. در بازگشت و در فرودگاه یک خبرنگار به من گفت کاراته وارد المپیک شده است و نظر شما در این خصوص چیست؟ من که این خبر را نشنیده بودم از این موضوع ابراز خوشحالی کردم و عنوان کردم که با توجه به توانایی و پتانسیل این رشته این موضوع قطعا اتفاق خوبی برای ورزش ایران است.  بعد از شنیدن این موضوع بلافاصله با رئیس وقت فدراسیون کاراته و شهید ورزش کشور بهزاد کتیرایی تماس گرفتم و بابت این موضوع تبریک گفتم. ایشان با خنده گفت که این موضوع قصه‌ای دارد. تعریف کرد که در زمان مسابقات هادی ساعی در المپیک پکن، مسابقات قهرمانی کشور کاراته در سالن افراسیابی در حال برگزاری بوده است، اما به همت فدراسیون کاراته در زمان رقابت‌های ساعی، مسابقات قطع و رقابت ساعی از طریق نمایشگر سالن پخش می‌شده است. مرحوم کتیرایی عنوان کرد زمانی که ساعی قهرمان شد جو نشاط و خوشحالی زیادی در سالن ایجاد شد و من نیز ضمن تبریک قهرمانی ساعی، به شوخی اعلام کردم که کاراته المپیکی شده است.

وی تصریح کرد: بعد از شنیدن این موضوع به مرحوم کتیرایی گفتم که ان‌شاءالله به خاطر دل پاک شما  کاراته وارد المپیک شود که خدا را شکر بالاخره در المپیک توکیو این اتفاق افتاد. در حال حاضر نیز برای بازگشت کاراته به المپیک تنها فعالیت یک کشور فایده‌ای ندارد و باید جامعه جهانی تصمیم را بگیرد و اگر از پراکندگی سبک‌ها جلوگیری کند باز هم این اتفاق خواهد افتاد. اگر کاراته دوباره به المپیک ورود کند مطمئنم خیلی زود جا و موقعیت خود را باز خواهد کرد. موفقیت کاراته در توکیو ارزشمند بود و از این بابت خدمت همه دوستان خداقوت می‌گویم.

معاون قهرمانی و توسعه ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش عنوان کرد: موضوعاتی در کاراته وجود دارد که از طباطبایی می‌خواهم پیگیری کند. اولا ۵ استان سرپرست دارند و زودتر برای تکلیف این استان‌ها مشخص و برای آنها اقدام کرد. حیف است رشته کاراته به عنوان رشته پرطرفدار با سرپرستی برخی هیئت‌ها دچار مشکل شود.

وی با اشاره به پراکندگی سبک‌ها در کاراته تاکید کرد: امیدوارم سبک و پراکندگی شاخه‌ها در کاراته از بین برود. عمر تکواندو از کاراته خیلی کمتر است و موقعی که تکواندو در اصفهان شروع شد به خاطر شناخت کاراته به این رشته می‌گفتند کاراته کره‌ای و در داخل پرانتز تکواندو می‌نوشتند و کسی این رشته را نمی‌شناخت، اما امروز در المپیک به عنوان معتبرترین رویداد تکواندو حضور دارد و کاراته نیست. طباطبایی امروز سر شوخی را باز کرد و دوباره به تکواندو، کاراته کره‌ای گفت، اما اولین رشته ورزشی من کاراته بوده و در این رشته در اصفهان فعالیت کردم. به عنوان یک ایرانی می‌دانم حضور کاراته در المپیک باعث موفقیت ما خواهد شد، اما این تعدد سبک‌ها در کاراته مصیبت است و باید کمک کنیم این تعدد زیاد سبک‌ها از بین برود. زمانی که اویاما از دنیا رفت یک کیوکوشین داشتیم اما الان نمی‌دانم چند تا داریم. خبر دارم کمیته بین‌المللی المپیک روی این موضوع دست گذاشته است و امیدوارم دوباره وارد المپیک شود. مردم با کاراته خاطرات خوب دارند و امیدوارم تکرار این خاطرات خوب دوباره تکرار شود.

انتهای پیام

آخرین اخبار

دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
دستور وزیر ورزش پس از درگذشت بوکسور جوان
در پی درگذشت بوکسور جوان ملایری حین برگزاری مسابقات استانی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، مدیرکل بازرسی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون بوکس مامور پیگیری این موضوع شدند.