www.khabarrazmavar.ir

شناسه خبر : ۱۹:۵۸ 1393/09/13

اجرا از آغاز سال ۲۰۱۵؛ آخرین تغییرات لیست داروهای ممنوعه اعلام شد

آخرین تغییرات لیست داروهای ممنوعه آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که قرار است از اول سال ۲۰۱۵ (۱۱ دی ماه ۱۳۹۳) اجرایی شود، اعلام شد. به گزارش “رزم نیوز” و به نقل از سایت فدراسیون پزشکی ورزشی، با توجه به در پیش بودن سال نوی میلادی، «وادا» آخرین فهرست داروهای ممنوعه را به سازمان‌های ملی […]

آخرین تغییرات لیست داروهای ممنوعه آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که قرار است از اول سال ۲۰۱۵ (۱۱ دی ماه ۱۳۹۳) اجرایی شود، اعلام شد.
به گزارش “رزم نیوز” و به نقل از سایت فدراسیون پزشکی ورزشی، با توجه به در پیش بودن سال نوی میلادی، «وادا» آخرین فهرست داروهای ممنوعه را به سازمان‌های ملی مبارزه با دوپینگ اعلام کرد. فهرست سال 2015 نسبت به سال گذشته تغییرات ناچیزی دارد.1- درگروه S1 عوامل آنابولیک، بعضی از نامگذاری‌های علمی تغییر کرده است.

2- در عنوان گروه S2 عبارت mimetics (مقلدها) اضافه شده است. در واقع دسته بندی این گروه گسترده‌تر شده است.

3- در گروه S4 داروی «تری‌متازیدین» که یک داروی تعدیل کننده متابولیسم قلبی است از گروه S6 به این گروه منتقل شده است.

4- گروه M2: در مواقع اقدامات مربوط به جراحی، استفاده از سرم‌های داخلی وریدی در صورت تجویز پزشک بیش از 50 میلی لیتر در شش ساعت مجاز شمرده شده است، این در حالی است که پیش از این ورزشکار فقط در صورت بستری شدن می‌توانست این تزریق را انجام دهد که در حال حاضر مورد جراحی نیز به این بند اضافه شده است.

5- گروهS6: جابجایی در مثال‌های بیشتری از داروهای محرکی که شامل این دسته می‌شوند آورده شده است.

6- گروه S9: عنوان این گروه از «گلوکو کورتیکو استروئیدها» به «گلوکو کورتیکوئیدها» تغییر یافته است. دامنه داروهای این گروه با توجه به تغییر نام گسترده‌تر شده است.

7- در گروه P2 مربوط به ممنوعیت داروها در ورزش‌های خاص، مصرف بتابلوکرها برای ورزشکاران فدراسیون جهانی ورزش‌های زیرآب (CMAS) ممنوع شده است.

در برنامه پایش 2015 داروی «پسودوافدرین» که یک داروی ضد احتقاق است از برنامه پایش سال 2015 (مصرف زیر 150 میکروگرم در هر میلی لیتر) حذف شده است. بنابراین ورزشکاران با توجه به اینکه مصرف بالای این دارو در حین مسابقات دوپینگ محسوب می‌شود، باید در مصرف این ماده احتیاط لازم را داشته و حداقل 24 ساعت قبل از مسابقه از مصرف آن خودداری کنند.

آخرین اخبار